Güvercin Cher Ami’nin Efsane Hikayesi

Cephede 194 Askerin Hayatını Kurtaran Kahraman Güvercin Cher Ami’nin Efsane Hikayesi
Cephede yan yana mücadele veren hayvanlar sadece dört ayaklı olanlar değil bu arada, her biri kendine düşen ve yapabileceği düzeyde katkısını sunuyor. Büyük, küçük… Zira o küçük adımlar yeri geliyor yüzlerce insanın hayatını da kurtarabiliyor. O kahramanlardan biri Cher Ami, Türkçesi “Biricik Arkadaşım” olan bir posta güvercini…

Birinci Dünya ve İkinci Dünya savaşları sırasında Amerikan askerlerinin haberleşmesini sağlayan kayıtlı 200,000 güvercinden biriydi. Hayati önem taşıyan binlerce mesajı taşıyarak binlerce hayatı kurtarmışlardı. Cher Ami ise 3 Ekim 1918’de Argonne savaşında kahraman olacaktı.

500 kadar Amerikan askeri Argonne hattında Alman güçleri tarafından çevrelenmiş ve kapana kısılmışlardı.
Yiyecekleri tükenmiş, mühimmatları bitmiş ve kırılmış umutsuzca yardım gelmesini beklerlerken en kötü senaryolardan biri daha oldu.

Kendi müttefikleri tarafından düşman sanılıp yaylım ateşine tutuldular ve ağır kayıplar yaşadılar.
Bir yandan bu düşman, diğer yandan müttefikleri arasında kalan askerlerin yanında sadece 3 güvercin vardı haber yollayabilecekleri.

İlk iki güvercin havalandıklarından kısa bir süre sonra düşman güçleri tarafından ne yazık ki hayatlarını kaybettiler.

Geriye sadece Cher Ami kalmıştı. 194 askerin hayatı bu güvercinin kanatlarındaydı ve son bir umutla onu da gökyüzüne bıraktılar.

“276.4 paralelindeyiz. Kendi müttefiklerimiz üzerimize ateş açtı. Tanrı aşkına, durdurun bunu!”
Cher Ami semada süzülürken edilen ateşlerden yara aldı, irtifa kaybetti fakat nasıl olduysa minicik bedeniyle kalktı ve uçmaya devam etti.

Yaralı bir şekilde 25 mil uçan ve yaklaşık 25 dakika sonra posta güvercinlerinin merkezine konduğunda vücudu kan içindeydi, gözlerinden biri kapanmıştı ve tek ayağının üzerinde sekiyordu.

Sağlık ekipleri tarafından müdahale edilip sağlığına kavuşturulan Cher Ami sayesinde 194 askere yardım gönderilebildi ve hayatları kurtarıldı.

Cher Ami’ye geçirdiği kazadan sonra kaybettiği ayağı yerine tahta bir ayak daha yapıldı ve bu kahraman güvercin 1 sene daha hayatına devam etti.

cher

Benzer İçerikler

Çin Oyun Bağımlılığını Nasıl Bitirdi?

Çin Oyun Bağımlılığını Nasıl Bitirdi?

2020 yılının sonlarında Çinli çocukların %85’i başta PUBG olmak üzere, Brawlstars, LOL, Volarant, CS:GO, GTA5 gibi oyunların ağına düşmüş, okul ...

Devamını Oku...

Robert Fulghum

Robert Fulghum

“Ben, hayal gücünün, bilgiden daha güçlü olduğuna inanıyorum. Efsanenin, tarihten daha etkili olduğuna inanıyorum. Hayallerin, gerçeklerden daha güçlü olduğuna inanıyorum. ...

Devamını Oku...

Roy T. Bennett

Roy T. Bennett

“Karakter bir seçimdir. Mutluluk bir seçimdir. İyimserlik bir seçimdir. Nezaket bir seçimdir. Verme bir seçimdir. Saygı bir seçimdir. Yaptığınız her ...

Devamını Oku...

Sam Levenson

Sam Levenson

“Çekici dudaklar için, nazik sözcükler söyleyin. Güzel gözler için, insanlarda iyilikleri arayın. İnce bir vücut için, yemeğinizi aç olanlarla paylaşın. ...

Devamını Oku...

Yorum yapın