Güvercin Cher Ami’nin Efsane Hikayesi

Cephede 194 Askerin Hayatını Kurtaran Kahraman Güvercin Cher Ami’nin Efsane Hikayesi
Cephede yan yana mücadele veren hayvanlar sadece dört ayaklı olanlar değil bu arada, her biri kendine düşen ve yapabileceği düzeyde katkısını sunuyor. Büyük, küçük… Zira o küçük adımlar yeri geliyor yüzlerce insanın hayatını da kurtarabiliyor. O kahramanlardan biri Cher Ami, Türkçesi “Biricik Arkadaşım” olan bir posta güvercini…

Birinci Dünya ve İkinci Dünya savaşları sırasında Amerikan askerlerinin haberleşmesini sağlayan kayıtlı 200,000 güvercinden biriydi. Hayati önem taşıyan binlerce mesajı taşıyarak binlerce hayatı kurtarmışlardı. Cher Ami ise 3 Ekim 1918’de Argonne savaşında kahraman olacaktı.

500 kadar Amerikan askeri Argonne hattında Alman güçleri tarafından çevrelenmiş ve kapana kısılmışlardı.
Yiyecekleri tükenmiş, mühimmatları bitmiş ve kırılmış umutsuzca yardım gelmesini beklerlerken en kötü senaryolardan biri daha oldu.

Kendi müttefikleri tarafından düşman sanılıp yaylım ateşine tutuldular ve ağır kayıplar yaşadılar.
Bir yandan bu düşman, diğer yandan müttefikleri arasında kalan askerlerin yanında sadece 3 güvercin vardı haber yollayabilecekleri.

İlk iki güvercin havalandıklarından kısa bir süre sonra düşman güçleri tarafından ne yazık ki hayatlarını kaybettiler.

Geriye sadece Cher Ami kalmıştı. 194 askerin hayatı bu güvercinin kanatlarındaydı ve son bir umutla onu da gökyüzüne bıraktılar.

“276.4 paralelindeyiz. Kendi müttefiklerimiz üzerimize ateş açtı. Tanrı aşkına, durdurun bunu!”
Cher Ami semada süzülürken edilen ateşlerden yara aldı, irtifa kaybetti fakat nasıl olduysa minicik bedeniyle kalktı ve uçmaya devam etti.

Yaralı bir şekilde 25 mil uçan ve yaklaşık 25 dakika sonra posta güvercinlerinin merkezine konduğunda vücudu kan içindeydi, gözlerinden biri kapanmıştı ve tek ayağının üzerinde sekiyordu.

Sağlık ekipleri tarafından müdahale edilip sağlığına kavuşturulan Cher Ami sayesinde 194 askere yardım gönderilebildi ve hayatları kurtarıldı.

Cher Ami’ye geçirdiği kazadan sonra kaybettiği ayağı yerine tahta bir ayak daha yapıldı ve bu kahraman güvercin 1 sene daha hayatına devam etti.

cher

Benzer İçerikler

Huzurevine Bırakılan Yaşlı Bir Kadının Yazdığı Hüzün Dolu Mektup

Huzurevine Bırakılan Yaşlı Bir Kadının Yazdığı Hüzün Dolu Mektup

Bu mektup şimdiki hayatımızın gerçeklerini anlatıyor!!! 82 yaşındayım, 4 çocuk, 11 torun, 2 de büyük torun sahibiyim. Şimdi ise 12 ...

Devamını Oku...

Çocukların Gülüşleri

Çocukların Gülüşleri

Alışveriş merkezinin birinde kasada sıra beklerken iki sıra önümdeki çocuğun parasının aldığı şeye yetmediğini duydum. Kasadaki kız “içlerinden birini seçmek ...

Devamını Oku...

İnsanlık

İnsanlık

İnsanlığın meslekle alakası yok… Adana Yüreğir de Sağlık ocağının hemen karşısında üç ayrı eczaneyiz. 10 yaşlarında bir kız çocuğu var. ...

Devamını Oku...

Canlılar Kaça Ayrılır?

Canlılar Kaça Ayrılır?

“Öğretmen öğrencisine soruyor: – “Çocuğum canlılar kaça ayrılır? – “Dörde ayrılır öğretmenim.” Bana yanlış gibi geldi ama say bakalım diyor ...

Devamını Oku...

Yorum yapın