hacı şerif

5 Lira

Adım Elif, gecenin bir vakti Kadıköy Rıhtımdan Üsküdar’a gitmek için 12A otobüsünün nereden kalktığını sormak için yoldan birini çevirdim… Saat 12’ye çeyrek vardi. “12A ya nereden binebilirim” diye sordum. 24-25 yaşlarında bir gençti kendisi dış görünüşünden de çekindim açıkçası sorarken bana döndü ve;”Üsküdar’a mı gideceksin bu saatte otobüse binme saat çok geç oldu belki kalkmıştır bile paran var mı ” dedi. Neden bilmiyorum cebimde param olmasına rağmen o anın tedirginliği ve telaşı ile “yok” dedim.

Çantasını kurcaladı. “Burda bekle hemen para bozdurup gelicem” dedi. Hiç beklemiyordum çok şaşırdım. “Hayır gerek yok çok teşekkür ederim” dedim. Çok mahcup olmuştum. Üstelik param da vardi. Israrla teşekkür edip fikrinden vazgeçirmeye çalıştım .

“KIZIM BEŞ LİRAYLA NE BEN FAKİRLEŞİRİM NE DE SEN ZENGİN OLURSUN. ŞU SAATTE BAŞINA BİR ŞEY GELMESİN ŞURADAN BİN HIZLICA GİT ÜSKÜDAR’A” dedi. Girdik bir kahve dükkanına 20 tl bozdurdu. Parayı alırken çok mahcup oldum çok teşekkür ettim ve elimde 5 lira tarif ettiği yere doğru gittim.

O an yürürken aklıma Türkiye’deki Kadın cinayetleri tecavüzler ÖZGECAN.. bir anda bunlar geçti kafamdan. Sonra bir kaç saniye önce yaşadığım olayı düşündüm.

İşte kadına sahip çıkmak bu kadar kolay. Bu nu yapmak bu kadar zor mu diye sordum kendime. HERKES DE SORSUN KENDİNE BUNU YAPABİLMEK BU KADAR ZOR MU?!

İnsan olabilmek vicdan sahibi olabilmek birazcık ince düşünebilmek değeri iste bu kadar. “

Benzer İçerikler

Babam “Bunları Alıştırma” Demişti

Babam “Bunları Alıştırma” Demişti

Ne zaman havalar soğusa rahmetli babamla yaşadığım o hatıram akla geliyor… Şimdi o insanlar da gitti o komşuluklar da kalmadı… ...

Devamını Oku...

Eskiden

Eskiden

Televizyon karıncalı, insan netti Dertlinin derdi, dertsize dertti Evcilik oyunu,oyundan ibaretti Eskiden hayat daha güzeldi….. Herkesin evi, herkesin eviydi Veresiye ...

Devamını Oku...

Kazancınıza Göre

Kazancınıza Göre

Eskiden kocam vardı, eşyam yoktu. Şimdi eşyam var; ama eski kocam yok!.. Evlenmeye karar verdik. Anlaştık. Eşya, düğün masrafı, düğün ...

Devamını Oku...

Derler Bizde!!!

Derler Bizde!!!

Davete “OKUNTU” yengeye“ GUMA”, İnceden açılmış ekmeğe “YUKA”, Saciçinde “KÖMBE”, üstde “BAZLAMA”, Savrulan buğdaya “CEÇ” deller bizde.!!! Babaanneye “EBE”, halaya ...

Devamını Oku...

“5 Lira” üzerine bir yorum

  1. İzmir karşıyaka-Güzeltepe minibüsüne bindim akşam saat 7 sıraları serin kuyuya geldiğimizde yanımda oturan 17-18 yaşlarındakı kız çocuğu şöföre bornova migrosta ineceğini söyledi, tam zıt bir yöne giden minübüse binmişti. Şöför onun yalnış minübüse bindiğini söyledi fakat durmadan devam ediyordu. Aklımdan geçenler ise bu kız güzeltepeye giderse sonunun mechul olduğunu söylüyordu. Çünkü güzeltepe öyle bir yerki hapçısı balicisi ne ararsan orada zaten şöförün tipide tip değil. Güneydoğudan ipini koparanların mahallesi. kıza dedim ki ilerki durakta (çiğli) in ve karşıya geç oradan tekrar karşıyaka minübüsüne bin ve karşıyakadan Bornovaya giden minibüse bin. Kız tamam dedi, bir bayan ona parası olup olmadığını sordu, kız bir şey demedi, bayanda ısrarc olmadı zaten,düşündüm tekrar iki minübüs değiştirecek, çiğli-karşıyaka / karşıyaka – bornova. kıza bunu anlattım ve 10 TL çıkarttım kıza verdim ücretler 2 TL+2 TL 4 TL tutuyordu. Her ihtimale karşı 10 TL verdim kızın çiğlide inmesini sağladım. Zaten orada inmese güzeltepe yoluna giriyor minübüs.

    Cevapla

Yorum yapın