akide şekeri

Alkol illeti

Alkol illeti yüzünden ya babasından ya annesinden şiddet görmüş, ilgi ve sevgiden yoksun yetişmiş çok öğrencim oldu. Hala da var. Bir tanesi daha geçenlerde mahkemeye şahitlik etti, evet, anne ve babasının kavgalarına şahit olup hakime “evet gördüm, babam annemi dövdü” demeye gitti.

Valla kusura bakmayın burada, Instagram’da vs elinde rakı bardağı, içki masalarında poz kesen adamlara çok şey söyleme hakkına sahip olduğumu düşünüyorum. Senin bir yaşam tarzın olabilir kardeşim, git kendi içinde yaşa, sana kimse içme demiyor. Ama oraya buraya foto koyup, rakı güzellemesi falan yapamazsın. Bu seni takip eden herhangi bir genç, çocuk için bile özendirmek demektir. İster 100 bin takipçili ol ister 100 takipçin olsun. Sen belki alkolik olmadın ama bir alkolik yaratabilirsin.

Şu an çalıştığım okulda alkollü içecek içmeyen öğrencim neredeyse yok gibi. Ben içmeyin olm, kızım diyorum. Ama bir din kültürü öğretmeni olduğum için çağ dışı, niye haram ki, hocam sarhoş olmayacak kadar içsem haram olmaz mı falan diyorlar. Bunun sebebi ne biliyor musunuz? Alkollü içki içmeyi burada modernlik, çağdaşlık diye satmanız. 18 yaş altı, daha gelişim çağında 800 nüfuslu okulun %80’i içiyor diyorum. Aralarında kimyasal vs kullanan da var. Ya sizin modernlik kaygınızı zıkkımın kökü bi içecek üzerinden kurgulamanız yüzünden durum bu.

Oturup tonla tıbbi makale, araştırma, anketler vs paylaşıyorum. Alkollü içeceklerin aile bağlarına zararı, sosyolojik zararları, trafik ve iş kazalarına etkisi… Ama bir din öğretmeni olmam, bu çok takipçili bazı davarların alkollü içecekler ile ilgili İslam ve modernlik çatışmasını içki üzerinden kurması, hükümete muhalefetlerini alkole yapılan zam üzerinden perçinlemeleri sebebiyle yine de etkili olmuyor.

Yarın birgün kızınız, kız kardeşiniz, en yakın dostunuz sarhoşun biri tarafından dövülüp taciz edildiğinde de burada duyar kasacaksınız. Tutarlılık, kendinize ve yaşadığınız topluma saygınız sıfır. Çünkü hayatla, zamanla bağ kuramıyorsunuz. Özentilik yapmaktan buna fırsat kalmıyor tabi.

Bazen kapı kapı, sokak sokak gezip alkollü içeceklerin zararlarını anlatmak istiyorum. Keşke imkanım olsa. O anne ve babasının boşanma davasında şahit olan kızımı görseniz siz de isterdiniz belki.

Kaynak : Soren Kierkegaard https://twitter.com/kierkegaard54/status/1758010873451299098

Benzer İçerikler

Maliyeci

Maliyeci Fıkrası

Bir gün bir ormana maliyeciler gelir. Bunu gören tilki koşarak ormandan kaçmaya başlar. Koşarken, yolda kaplumbağa ile karşılaşır. Kaplumbağa tilkinin ...

Devamını Oku...

Jan Paderevsky

Jan Paderevsky

Bu adam kim biliyor musunuz? O, bir zamanlar Polonya’nın en ünlü piyanisti ve bestecisiydi. Hem de Chopin’i en iyi yorumlayanlardan ...

Devamını Oku...

Diri diri gömülen Dünya Şampiyonu Pehlivan

Boyu 1.80 ağırlığı 105 kilo olan Kara Ahmet’in göğüs çevresi 1.24 boyun kalınlığı 50 santimdi. Kolları kalıplı, bilekleri kalın, pençesi ...

Devamını Oku...

Mutsuz Nesil

Mutsuz Nesil

Memur 36bin, polis 46bin, aşçı 50bin, özel okul öğretmen 20-25bin hatta asgari ücret. Özel sektörde beyaz yaka ortalama 30-35bin, mühendis ...

Devamını Oku...

Yorum yapın