hacı şerif

Anne Kızlık Soyadı

Sekreter arkadaşımızın 16 ve 12 yaşlarında iki adet çocuğu var. Çocuklar okuldan döndükleri bir gün bilgisayarla oyun oynuyorlar. Telefon çalıyor. Telefondaki kişi kendisini şöyle tanıtıyor.

“Ben sincan jandarma karakolu’ndan filanca başçavuş. Bugün öğlen itibariyle ostim kavşağında bir zincirleme trafik kazası oldu. Kazaya karışan araçlardan bir tanesinin de plakası 06 xx 900, yeşil renk mazda. Aracı kullanan ve olay yerinde vefat eden bayanın anneniz olma ihtimali var.”

Verilen plaka ve araç tanımı annelerinin profiline uyduğu için çocuklar fenalaşıyor. Olay şöyle devam ediyor;

“Şimdi bayan maktulün üzerinden bir kimlik çıktı, ancak kimlik parçalandığı için, elimizdeki bilgilerle doğrulama yapmamız gerekiyor. Annenizin tam adı/soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, kütük bilgisi, anne adı, baba adı. Son olarak da annenizin kızlık soyadı.”

Çocuklar tabi o panik anında gerekli tüm bilgileri veriyorlar. Konuşmaya arada arkadan başka bir erkek sesi de karışıyor. “Komutanım, ambulans gelmiş ne yapalım” şeklinde sorular. Telefonu kapatmadan önce de en son olarak “Verdiğiniz doğum yeri ve baba adı elimizdeki evraktakine uymuyor, ölen kişi başka birisi olabilir, biz sizinle bağlantıya geçeriz” diyorlar.

Çocuklar hemen annelerini arıyorlar. Anne iş yerinde, sapasağlam. Sekreter arkadaş gelip yaşadığı olayı bana aktarıyor. İlk aklıma gelen şey “Derhal internet bankacılığından yaralandığınız bankalara haber verin ve bilgi almaya çalışın, birisi sizin tüm kimlik bilgilerinizi ele geçirmiş, hesaplarınıza ulaşmaya çalışıyorlar”. Kendisi ilk olarak ****** bankası’nın internet bankacılığına girmeye çalışıyor, “Bankanızı arayın” mesajı alıyor. Derhal bankayı arıyor. İlk olarak hesaptaki para durumu kontrol ediliyor, kayıp yok. Ancak kredi kartları ve internet bankacılığının ****** bankası merkezince iptal edildiği anlaşılıyor.

Detaylı görüşmelerden sonra, aynı gün bir bayanın sekreterimize ait internet şifresini “değiştirmek” amacıyla destek telefon hattını aradığı anlaşılıyor. Tüm kimlik bilgilerine doğru cevaplar veren “saldırgan”, anne kızlık soyadı sorularına yanlış cevap veriyor. Bunun üzerine olayın bir saldırı olduğunu anlayan operatör telefon numarasını not edip, gerekli hesap kilitleme ve kredi kartı iptal işlemlerini yapıyor.

Yaşanan olayda adamların atladığı şey şu. Sekreter arkadaşımız ve eşi, yıllar önce aralarında bir karar alıyorlar. diyorlar ki, anne kızlık soyadı olarak ortak sanal bir isim belirleyelim, her türlü işimizde gerçeği yerine onu kullanalım. Evi arayan saldırganlar “gerçek” kızlık soyadına ulaşmış oluyorlar.

Sizlere tavsiyem “anne kızlık soyadı” konusunu siz de benzer bir yöntemle değiştirin. Çok akıllıca.

İnanılır gibi değil. 12 yaşındaki çocuğu yaşadığı duygusal travma nedeniyle tedavi görüyor. Gerekli suç duyuruları yapıldı ve tahkikat devam ediyor. İnsanların acımasızlığına inanabiliyor musunuz?
Alıntıdır…

Dostlarınızın da bu ve buna benzer olaylardan haberdar olması için lütfen paylaşın…

Benzer İçerikler

Babam “Bunları Alıştırma” Demişti

Babam “Bunları Alıştırma” Demişti

Ne zaman havalar soğusa rahmetli babamla yaşadığım o hatıram akla geliyor… Şimdi o insanlar da gitti o komşuluklar da kalmadı… ...

Devamını Oku...

Eskiden

Eskiden

Televizyon karıncalı, insan netti Dertlinin derdi, dertsize dertti Evcilik oyunu,oyundan ibaretti Eskiden hayat daha güzeldi….. Herkesin evi, herkesin eviydi Veresiye ...

Devamını Oku...

Kazancınıza Göre

Kazancınıza Göre

Eskiden kocam vardı, eşyam yoktu. Şimdi eşyam var; ama eski kocam yok!.. Evlenmeye karar verdik. Anlaştık. Eşya, düğün masrafı, düğün ...

Devamını Oku...

Derler Bizde!!!

Derler Bizde!!!

Davete “OKUNTU” yengeye“ GUMA”, İnceden açılmış ekmeğe “YUKA”, Saciçinde “KÖMBE”, üstde “BAZLAMA”, Savrulan buğdaya “CEÇ” deller bizde.!!! Babaanneye “EBE”, halaya ...

Devamını Oku...

Yorum yapın