akide şekeri

BARIŞ MANÇO’NUN ŞARKISI SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA’NIN GERÇEK HİKAYESİ.

baris manco nun sarkisi sari cizmeli mehmet aga nin gercek hikayesi 60b4d82801078
Barış Manço’nun 1979 Yılında meşhur ettiği, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısı bir efsane değil bir gerçekmiş.

Araştırdım ki; hikayesi aynen şöyle: Mehmet Ağa Aslen Karamanlı bir toprak ağasıyken, Osmanlı dönemi yetkilileri Mehmet Ağa’yı çağırarak Kıbrıs Girne’de büyük bir arsa vermişler.

”Karamandaki bahçelerin gibi ek, biç, halka iş ver bizde sana toprak bağışlayalım. Hayvancılığı ve tarımı geliştir” derler.

1810-1920 tarihleri arasında yaşamış Karamandan Kıbrıs’a 5 kardeşinide alıp gelmişler. Kıbrıstaki Köyünün adının Göçeri olması, Yörüklerin konar göçer hayatından gelmektedir. Yörükler köyü de derlermiş Göçeri köyüne..

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, devlete söz verdiği gibi tarımda ve hayvancılıkta binlerce kişi çalıştırır, iş verir büyük bir aile olurlar..

3 bin dönüm toprağı varmış. Kavgalıları barıştırır, bekarları evlendirir, eşyalarını hediye eder, ev verir, en az da bir dönüm toprak bağışlarmış.

Fakir fukara bir kahvehaneye, ya da lokantaya gittiğinde para ödemez, yer içer, tüm hesapları Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ya yazdırırlarmış.

Ağa her Cuma namaz öncesi esnafları dolaşır, halkın borçlarını ödermiş. Kendi gibi gönlü de zengin bu ağa malını mülkünü hep başkalarının hesabını ödeyerek harcadığından, yokluk içinde ölmüş.

Torunları hala Girne ili, Dikmen beldesi, Göçeri köyünde yaşamaktadır. Kıbrısa gittiğim zaman bu mezarı arayıp buldum. Resim kendi çekimimdir..

Beni çok üzen konu ise, mezarın sahipsizliği.. Kabri aradığımı taksiciye söyleyince, öyle bir bakış attı ki anlatamam..

Abi ben yıllardır burada taksiciyim, böyle bir mezar duymadım dedi.. Gittiğimiz köyde bir amcaya denk geldik ve sorduk.
Taksicide kulaklarıyla duydu ve amcada aynen böyle diye doğruladı ve bize mezarı şu karşı tepede diye gösterdi.

İşte bu hikayeyi 1971’de Kıbrıs’a gittiğinde duyan ve araştıran Barış Manço kabri ziyaret eder fakat çok bakımsızdır kabri (1977) Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısını yapar.

Sonrasında Mehmet Ağa’nın köyündeki mezarını yaptırır (1982) Allah her iki insandanda razı olsun.

Benzer İçerikler

Zafer ÖNEN

Rahmetli Zafer ÖNEN anlatmış! Bir gün Cem Yılmaz ile karşılaştım. O gencecik çocuk bu eski oyuncunun hayatını bir anda değiştirdi. ...

Devamını Oku...

Sefaletin En Büyük Sebebi

hindistan’ın ingilizler tarafından işgal edildiği yıllarda bir ingiliz subayı hiçbir neden olmaksızın halktan bir hintliye sertçe bir tokat atar. hintli ...

Devamını Oku...

10 Komik Gerçek

1- Aynaya bakmadan kulaklarını göremezsin. 2- Saç tellerini sayamazsın. 3- Dilin dışardayken burnundan soluyamazsın. 4- Biraz önce No 3’ü denedin. ...

Devamını Oku...

Mezarcıyım

Diktatör devlet başkanı bir akşam meyhaneden içeri girer.Tezgahtara yaklaşır. Hafif içkili bir sarhoşun yanına çöker. Oradan buradan konuşurlarken sorar : ...

Devamını Oku...

Yorum yapın