BARIŞ MANÇO’NUN ŞARKISI SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA’NIN GERÇEK HİKAYESİ.

baris manco nun sarkisi sari cizmeli mehmet aga nin gercek hikayesi 60b4d82801078
Barış Manço’nun 1979 Yılında meşhur ettiği, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısı bir efsane değil bir gerçekmiş.

Araştırdım ki; hikayesi aynen şöyle: Mehmet Ağa Aslen Karamanlı bir toprak ağasıyken, Osmanlı dönemi yetkilileri Mehmet Ağa’yı çağırarak Kıbrıs Girne’de büyük bir arsa vermişler.

”Karamandaki bahçelerin gibi ek, biç, halka iş ver bizde sana toprak bağışlayalım. Hayvancılığı ve tarımı geliştir” derler.

1810-1920 tarihleri arasında yaşamış Karamandan Kıbrıs’a 5 kardeşinide alıp gelmişler. Kıbrıstaki Köyünün adının Göçeri olması, Yörüklerin konar göçer hayatından gelmektedir. Yörükler köyü de derlermiş Göçeri köyüne..

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, devlete söz verdiği gibi tarımda ve hayvancılıkta binlerce kişi çalıştırır, iş verir büyük bir aile olurlar..

3 bin dönüm toprağı varmış. Kavgalıları barıştırır, bekarları evlendirir, eşyalarını hediye eder, ev verir, en az da bir dönüm toprak bağışlarmış.

Fakir fukara bir kahvehaneye, ya da lokantaya gittiğinde para ödemez, yer içer, tüm hesapları Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ya yazdırırlarmış.

Ağa her Cuma namaz öncesi esnafları dolaşır, halkın borçlarını ödermiş. Kendi gibi gönlü de zengin bu ağa malını mülkünü hep başkalarının hesabını ödeyerek harcadığından, yokluk içinde ölmüş.

Torunları hala Girne ili, Dikmen beldesi, Göçeri köyünde yaşamaktadır. Kıbrısa gittiğim zaman bu mezarı arayıp buldum. Resim kendi çekimimdir..

Beni çok üzen konu ise, mezarın sahipsizliği.. Kabri aradığımı taksiciye söyleyince, öyle bir bakış attı ki anlatamam..

Abi ben yıllardır burada taksiciyim, böyle bir mezar duymadım dedi.. Gittiğimiz köyde bir amcaya denk geldik ve sorduk.
Taksicide kulaklarıyla duydu ve amcada aynen böyle diye doğruladı ve bize mezarı şu karşı tepede diye gösterdi.

İşte bu hikayeyi 1971’de Kıbrıs’a gittiğinde duyan ve araştıran Barış Manço kabri ziyaret eder fakat çok bakımsızdır kabri (1977) Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısını yapar.

Sonrasında Mehmet Ağa’nın köyündeki mezarını yaptırır (1982) Allah her iki insandanda razı olsun.

Benzer İçerikler

Hanife Teyze

Hanife Teyze

Komşumuz Hanife teyze var. 8 aydır konuya komşuya “bayat ekmeğiniz var mı? Varsa verin kuşlar cama geliyor ıslayıp veriyorum” diyordu.. ...

Devamını Oku...

Eşeğin Hali

Eşeğin Hali

Bir kamyonun çarpışıyla yaralanmış olan Çiftçi Celal kazadan sorumlu tuttuğu taşıma şirketine dava açıyor. Mahkeme salonunda şirketin avukatı ile Celal ...

Devamını Oku...

Kurdun Ağzından “Kırmızı Başlıklı Kız” Masalı

Kurdun Ağzından “Kırmızı Başlıklı Kız” Masalı

Kırmızı başlıklı kızın masalını birde kurdun ağzından dinleyelim.. Her gün yaptığım gibi ormanı temizlemeye çıkmıştım. Orman benim evim, temiz tutmak ...

Devamını Oku...

Hayat İçin 27 Püf Noktası

Hayat İçin 27 Püf Noktası

1:Birini gerçekten tanımanız 3-4 yıl sürer. Evlenmeden önce bu kadar süre tanışan çiftlerin boşanma ihtimali daha azdır. 2:Uyumadan önce zihnimizin ...

Devamını Oku...

Yorum yapın