akide şekeri

Bir film hikayesi..

‘Çağrı Filmi’ Hakkında bir kaç İlginç Bilgi :

Çağrı filmi yapıldığında Hz. Hamzayı nasıl bir hristiyan oynar diyenlerden çağrı gibi bir film yapılması beklenmiştir kırk yıl geçmesine rağmen böyle bir film yapılmamıştır.

Çağrı filmi dünya sinemasının kült filmlerinden biri, en çok izlenen filmlerden biri aynı zamanda.

Gösterime girdikten sonra amerikada fenomen olan amerikalı siyahileri derinden etkileyen “köle bilal’in” (bilali habeş) hikayesi sayesinde çok sayıda kişi müslüman olmuştur….

ÇAĞRI Filmi’nin finansmanının Kaddafi olduğunu biliyor muydunuz ?

Annesi istanbullu, babası Şamlı müslüman yönetmen Mustafa Akkad Holywood,’a bir çok korku film çektikten sonra bu filmi çekmiş, başta Suudi Arabistan maddi destek vereceğini açıklamış sonra vazgeçmiş, Kaddafi’nin yardımıyla Libya ve Fas’ta çekilmiş.

Batının islama bakış açısını değiştirdiğinden Anthony Quinn bile islama bakış açısının değiştini belirtmekten kendini alamamış.

MAALESEF MUSTAFA AKKAD SELAHADDİN EYYUBİ , TARIK BİN ZİYAD, VE İSTANBULUN FETHİNİ KONU ALAN FİLM TASARILARINI GERÇEKLEŞTİRMEDEN ÜRDÜNÜN AMMAN KENTİNDE EL KAİDENİN KALDIĞI OTELE SALDIRMASI SONUCU KIZIYLA BİRLİKTE ÖLMÜŞTÜR.

Aynı zamanda ve aynı sette farklı oyuncularla filmin İngilizce ve Arapça olmak üzere iki versiyonu çekildi.

Finansörler filmden desteğini çekince film ekibi ve oyuncular Fas’ta kötü koşullarda bir otelde mahsur kaldı. Filmi bitirebilmek için kaynak sağlayan da Libya’nın diktatörü Kaddafi’den başkası değildi. Hatta Bedr Savaşı sahnelerinde Libya ordusundan askerler de rol aldı.

(Alıntı)

Benzer İçerikler

Zafer ÖNEN

Rahmetli Zafer ÖNEN anlatmış! Bir gün Cem Yılmaz ile karşılaştım. O gencecik çocuk bu eski oyuncunun hayatını bir anda değiştirdi. ...

Devamını Oku...

Sefaletin En Büyük Sebebi

hindistan’ın ingilizler tarafından işgal edildiği yıllarda bir ingiliz subayı hiçbir neden olmaksızın halktan bir hintliye sertçe bir tokat atar. hintli ...

Devamını Oku...

10 Komik Gerçek

1- Aynaya bakmadan kulaklarını göremezsin. 2- Saç tellerini sayamazsın. 3- Dilin dışardayken burnundan soluyamazsın. 4- Biraz önce No 3’ü denedin. ...

Devamını Oku...

Mezarcıyım

Diktatör devlet başkanı bir akşam meyhaneden içeri girer.Tezgahtara yaklaşır. Hafif içkili bir sarhoşun yanına çöker. Oradan buradan konuşurlarken sorar : ...

Devamını Oku...

Yorum yapın