Burçlara Göre Yöneticiler

Burçlara Göre Yöneticiler:Astrolojiye ne kadar inandığınızı ya da güvendiğinizi bilmiyorum ama insanları belli başlı özelliklerine göre sınıflandırdığımız bir gerçek. Bunu yaparken ister istemez kişilik özelliklerine etki eden gezegen ve evren enerjilerine yer vermeden geçemiyoruz.

Günlük burç yorumlarını kadın – erkek farketmeksizin birçoğumuz takip ediyoruz. Bazen tutuyor – bazen tutmuyor ama genel olarak özelliklerimize göre karşılaştığımız önemli hadiseler karşısında tavırlarımız aynı burçta olduğumuz diğer kişilerinkiyle örtüşüyor. Demek ki bu astrolojide bir hikmet var.

İşyerinde gözündeki yerimizi en çok merak ettiğimiz kişi tabi ki yöneticimizdir. Zam isterken, terfi beklerken, geleceğe yönelik harcamalarımızı planlarken yöneticimizin hakkımızdaki düşünceleri ve taleplerimize verebileceği yanıtlar dönem dönem kafamızı kurcalar. İşte tam da bu noktada belki size bir ip ucu olur diyerek yöneticilerin burçlarına göre saptayıp derlediğim belli başlı karakteristik özelliklerini aşağıda açıklamak istedim. Bir göz atın bakalım, sizin yöneticiniz hangisine dahil.

KOÇ: Koç burcu insanının en belirgin özelliği ani sinir atakları geçirme potansiyelidir. Koç yöneticisi çok çabuk parlayıp, bir o kadar da hızla yumuşar. Pohpohlanmayı sever. Her daim bir sağ kol arayışı vardır. O sağ kolu bulduğu vakit de kolay kolay bırakmaz. Ödüllendirdiği çalışanından muhakkak absürt beklentileri olur. Verdiğinin karşılığını aldığını hissedebilmek için bazen görev tanımınız dışında da isteklerde bulunabilir. Aman ters gitmeyin derim. Sonuçta en verici burçlardan biridir. Aranızı iyi tuttuğunuz ve mazeretleriniz varsa akla uygun gerekçelere dayandırabildiğiniz sürece bir Koç yöneticisi sizi kolay kolay gözden çıkartmayacaktır.

BOĞA: Boğa burcu yöneticilerin en sevdikleri yanıt “mümkün değil”dir. İlk etapta hemen red yoluna gitseler de, “kâr”, “kazanç”, “getiri” gibi artışa ve berekete yönelik kelimelerle süsleyebileceğiniz açıklamalarınızla yöneticinizin yanıtını kolaylıkla “peki” ye çevirebilirsiniz.

İKİZLER: İkizler yöneticisi çok çalışıyor gibi görünmeyi sevmez. Sanki başarı kendisinin bir özelliğiymiş ve fazla çaba sarf etmeden, sadece aklını ve kıvrak zekasını kullanarak hedeflerine tereyağından kıl çekercesine ulaşabiliyormuş edalarında olmayı sever. Çıkarttığınız iş sayısı veya kendinizi hırpalarcasına çalışmanız, O’nu aklınızı kullanarak kısa yoldan kazandıran planlar sunmanız kadar asla etkilemez. Bu nedenle, eğer yöneticiniz bir İkizler ise, boş zamanlarınızda şirketi kâra geçirtecek planlar yapmaya kendinizi alıştırsanız iyi olur.

YENGEÇ: Yengeç burcu aslında genetiksel olarak yönetici bir ruha sahiptir. Ancak, iyi niyeti, içsel yalnızlığı ve hırstan uzak yapısı nedeniyle insan ilişkilerine her daim ihtiyaç duyar. Laubaliliği asla tolere etmez, ancak kendine içten ve dürüst gelen bir iki çalışanını her an dert ortağı olarak atayabilir. Bu, bir yandan olumlu, bir yandan da üzerinizde baskı kuracak bir hadisedir. Çalışanlarının hepsinin işini biraz bilir ve bu nedenle mükemmeliyetçidir. Organizasyonda zamanı ve enerjiyi boşa harcayan personeline karşı kalbini kapatıp acımasız olabilir. Tavsiyem, Yengeç yöneticinizin şerrinden kendinizi koruyun.

ASLAN: Bu burçtaki yöneticiniz”Aslan yattığı yerden belli olur” sözünü her fırsatta gözünüze sokar. Dağınık gibi gözükse de, kendine göre bir düzeni ve tertibi mutlaka vardır. Kendi odasına veya alanına temizlik işleri için bile personel sokmayı aslında hiç istemez. Bazen tertip ve düzeninin boyutları obsesiflik sınırına dayanır. Aynı intizamı sizden de bekler. Mesela 2 sene evvelki bir dosyayı odasına istediğinde kronometresine basar ve o dosyaya ulaşabilme sürenizden sizin düzen ve takip yeteneğinizi sınar. Adaletli bir yöneticidir, ancak bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda katı kuralları vardır ve bu konularda da asla taviz vermez.

BAŞAK: Başak burcundaki yöneticinizin olmazsa olmazı zekadır. Sizden potansiyelinizi zorlamanızı ve kendisi leb demeden leblebiyi anlamanızı bekler. İşlerin nasıl yapılacağını size o söyleyecektir ve bu yolda ne denli esneyebileceği de sizin zekanızı kullanarak kendinizi kanıtlamanıza bağlı olacaktır. Paylaşımlarda bulunmayı sevmeyen, burnu yukarıda tavırlarına aldanmayın. İçlerinde neşeli ve espirili bir karakter vardır. Bunu en rahat şirket yemeklerinde veya outdoor organizasyonlarda fark edebilirsiniz. Yalnız dikkat edin, şirkette olan şirkette, dışarıda olan dışarıda kalmalıdır. Bu ikisini birbirine karıştırırsanız vay halinize.

TERAZİ: Görselliğe ve kaliteye bu kadar önem veren bir başka yönetici bulamazsınız. Çalışanlarının prezantabl olmasına, ofisin çiçek gibi kokmasına, modern ve teknolojiye uyumlu olan her şeye önem verir. Ani kararları sevmez. Fikirleri sindirmek için zamana ihtiyaç duyar. Organizasyon şemasına önem verir ve ast-üst ilişkilerinde tavizi yoktur. Saygı ister, emek ister, plan ister, ister de ister. Hakkıdır da. Tırnaklarıyla sabrederek gelmiştir tepelere ve aynı emeğin veriliyor olduğunu personelinde de hissetmek ister. Bakımlı ve çalışkan olun, başka bir şeye gerek yok.

AKREP: Akrep yöneticiniz, karşı cinsten çalışanına karşı daha ciddi bir tavır sergiler. Personelinin hatasından kaynaklanan kayıplar için kendini aylarca yiyip bitirebilir. Ani çıkışları yoktur, o anda size sinirlenmemiş veya önemsememiş gibi gelebilir. Ancak bu, birkaç ay sonra sizi bir departman toplantısında arkadaşlarınızın içinde eziklemeyeceği ve biriktirdiği zehri zerk etmeyeceği anlamına gelmez. Sözlü iletişimden ziyade, eğer bir hatanız olduysa, uzunca bir süre hata şansınızın olmayacağını bilerek işlerinizi üstün performansla tamamlamayı tercih edin. Belki o zehri bu şekilde bertaraf edebilirsiniz.

YAY: Gezmeyi tozmayı, gezdirip tozdurmayı da seven bir yöneticiye sahipsiniz. Çalıştığınız sektöre göre mesai dahilindeki bazı organizasyonları açık havada veya kırda bayırda yapmak için makul bütçeli bir program yaparsanız, size seve seve eşlik edecektir. Güzelliğinden veya yakışıklı görünüşünden dem vurduğunuzda size ‘’yazdım seni kenara çocuk;)’’ bakışı atarak puan vereceğinden emin olabilirsiniz. Belki de burçlar içerisinde iltifatı hoş karşılayan yegane yönetici Yay yöneticisidir. Abartmamaya özen gösterin yalnız, zira yalakalığı da hiç sevmez.

OĞLAK: Genel hatlarıyla mülayim bir yöneticidir. Bağırıp çağırmalara, cezalandırmalara pek girmek istemez. Ancak, işte iş dışında bir şeylerle vakit kaybetmeyi de sevmez. Mesai saatleri, özlük hakları konularında adil ve hakkaniyetlidir. Ancak çok da eli açık sayılmaz. Ev ekonomisi yapar gibi işyeri ekonomisi yapmayı da sever. Kahveyi çayı çok tüketmeyin, suyu boşa akıtmayın, fotokopileri mümkün mertebe önlü arkalı çekin, kağıt israf etmeyin. Şimdi on numara bir personel oldunuz işte.

KOVA: Kuralların her an yıkılabileceği ve yerine yeni kuralların gelebileceği bir şirkettesiniz. Dışarıdan fikir almaya kapalı görünse de, Kova yöneticisi tüm fikir ve önerileri bir kenara not eder. Zamanı geldiğinde ise altına kendi imzasını atarak sizlerin önüne sunar. Bu konuda hayıflanmayın. Kimse bilmese de o fikrin esas sahibini biliyor ve muhakkak ödüllendirmesini de bilecektir. Kova yöneticisi sır tutan personele bayılır. Dedikoduyu sevmez. Ketumdur. Onu her zaman makamında bulamazsınız. Sabit oturmalar, dört duvarlar ona göre değildir. İşten kaytarmaz, ama işi illa da makamından takip etmez. O anda orada değildir, ama aslında tam ensenizdedir yani. Dikkatli olun.

BALIK: Balık yöneticiniz sizi mülakatta değerlendirir. Sonrasında çok sıkı takip etmez. Baştan verdiği notla epey uzun bir süre devam edebilirsiniz yani. Sizi ya sever, ya sevmez. İşe alındıysanız, sizde ışık görmüştür. Ruh hali dalgalıdır. Bunu en iyi yüzündeki ifadeden anlarsınız. Gülümserken taleplerinizi dile getirin, ancak yüzü asıksa veya kafası karışıksa en makul isteğinizi bile geri çevirebilir. İdare etmesi kolay, ruhsal haline uyum sağlaması zor bir liderdir. Ama, yaptığı iş her ne ise onu en iyi şekilde yapan, yükselmeyi ve yükseltmeyi de seven bir yöneticidir Balık.

Alıntıdır

Sevdiklerinizle paylaşın!

Benzer İçerikler

Airfryer Almak Mantıklı mı?

Airfryer Nedir Ve Nasıl Kullanılır? Airfryer Nedir Ve Nasıl Kullanılır? Airfryer, modern dünyada sık sık kullanılan bir kızartma yöntemidir. Bu ...

Devamını Oku...

Gelecekten Umutlu muyuz?

Geleceğimizi şekillendirmek için yeni teknolojilere yöneldik, yaratıcı çözümler arıyoruz ve sürdürülebilir bir dünya için adımlar atıyoruz. Yeni nesillerin bilinçli katılımıyla ...

Devamını Oku...

ANNEM VE BABAM

ANNEM VE BABAM

“Annemle babam çok fena tartışmışlardı. Annem, ‘Yeter, bıktım artık, ayrılacağım’ diye bağırınca, babam ‘Ne halin varsa gör’ deyip kapıya yürüdü. ...

Devamını Oku...

En iyi ben olmalıyım!

En iyi ben olmalıyım!

Öğretmen sınıftaki zeki ama aynı zamanda kıskanç karakterdeki öğrencisine sordu: – “Niçin arkadaşlarını çekemiyor, onların yaptıklarını bozup kavga ediyorsun, bu ...

Devamını Oku...

Yorum yapın