hacı şerif

Çin Oyun Bağımlılığını Nasıl Bitirdi?

2020 yılının sonlarında Çinli çocukların %85’i başta PUBG olmak üzere, Brawlstars, LOL, Volarant, CS:GO, GTA5 gibi oyunların ağına düşmüş, okul başarıları olumsuz etkilenmiş ve ciddi bağımlılık problemleri yaşamaya başlamıştı…

Üstelik Çinliler bu oyunlara yılda 60 milyar dolar harcıyordu.

Her yıl Çin’in milli servetinden 60 milyar dolar gitmesinin yanında, eğitim ve iş gücüde bu sorundan çekiyordu. 2021 yılında Çin bir dizi kararlar alarak çocuklarda oyun bağımlılığı ile mücadele etmeye karar verdi.

İlk önlem çocukların vatandaşlık kimlik bilgileri ile hesap oluşturmaları oldu. Böylece 16 yaşından küçük çocuklara oyunlar kısıtlanabilecekti. Çocuklara sadece Cuma ve Cumartesi akşamları 2’şer saat oyun süresi, daha küçük çocuklara ise uygun olmayan oyunlara giriş engelleri getirildi.

cinliler oyun bagimliligini nasil bitirdi 1

Ancak uyanık çocuklar anne ve babalarının kimlik numaralarını kullanarak bu engeli aştılar. Bunun üzerine Çin hükümeti başta Tencent Games olmak üzere oyun üreticilerine oyuna giriş için yüz tanıma özelliği koymalarını zorunlu tuttu.

Böylece yüz tanıma özelliği, oyuna giriş yapacak olan oyuncunun yaşını öngörerek çocuk olduğu takdirde oyuna sokmamaya başladı. 

Şaşırdınız mı? Bu teknoloji kullandığımız her uygulamada var neredeyse. Ve bu uygulamalar kullanıcı çocuksa onun önüne uygun olmayan içerik çıkarmak ya da oyun içi satış yapmak için kullanılıyor.

Oyun içi satış deyince Çin onu da kısıtlamalar getirdi. Eğer çocuk 16 yaşından küçükse harcama yapamıyor. 16-24 yaşları aralığına 25 dolar, 24 yaşından büyükse ayda 50 dolar harcama sınırı getirdi.

Ağlayanları görür gibiyim. 18 yaşından büyükse istediği gibi alır, insan hakları var!

Ve bu kuralların uygulanmasından anne ve babalar sorumlu tutuldu. (Ne ilginç değil mi? Okul ya da öğretmenler değil?) Kuralları uygulamayan, çocuğuna kimlik numarasını veren anne ve babaların internet hesapları askıya alındı.

2023’e gelindiğinde çocuklardaki oyun bağımlılığı oranı %85’ten %5’lere geriledi. Çünkü çocuğun bu bağımlılıkla tek başına başa çıkması mümkün değildi, birilerinin kural koyması gerekiyordu. Peki Çin’in oyunlara kaptırdığı 60 milyar dolar ne durumda? Onu da söyleyelim:

cinliler oyun bagimliligini nasil bitirdi 3

Alınan önlemler ile bu harcama yılda 12 milyar dolara düştü. Ha birde Genshin Impact var. Çinlilerin oyunu. Onu da özgürlükçü batıya satıyorlar. Şimdilik sadece bu oyundan yıllık gelirleri 112 milyar dolarcık. 

Biz mi? Geçen ay sadece PUBG’ye 24 milyon dolarcık harcamışız.

Kaynak : dijitalbaba.orhantoker https://www.instagram.com/dijitalbaba.orhantoker/

Benzer İçerikler

Babam “Bunları Alıştırma” Demişti

Babam “Bunları Alıştırma” Demişti

Ne zaman havalar soğusa rahmetli babamla yaşadığım o hatıram akla geliyor… Şimdi o insanlar da gitti o komşuluklar da kalmadı… ...

Devamını Oku...

Eskiden

Eskiden

Televizyon karıncalı, insan netti Dertlinin derdi, dertsize dertti Evcilik oyunu,oyundan ibaretti Eskiden hayat daha güzeldi….. Herkesin evi, herkesin eviydi Veresiye ...

Devamını Oku...

Kazancınıza Göre

Kazancınıza Göre

Eskiden kocam vardı, eşyam yoktu. Şimdi eşyam var; ama eski kocam yok!.. Evlenmeye karar verdik. Anlaştık. Eşya, düğün masrafı, düğün ...

Devamını Oku...

Derler Bizde!!!

Derler Bizde!!!

Davete “OKUNTU” yengeye“ GUMA”, İnceden açılmış ekmeğe “YUKA”, Saciçinde “KÖMBE”, üstde “BAZLAMA”, Savrulan buğdaya “CEÇ” deller bizde.!!! Babaanneye “EBE”, halaya ...

Devamını Oku...

Yorum yapın