Empati

Bu ülkenin evlatlarına empati yapmayı öğretmemiz lazım yeniden.

Sıcacık evlerinde önlerine konan iki kap yemeği beğenmeyip “Getir”den pizza getirtmeyi biliyorlar da, üzüm hoşafı ile karnını doyurup cephede can vermeye giden yaşıtlarının ruh halini tahayyül bile edemezler.
Ayakkabıya şükretmek nedir haberleri bile yok.

Bu memlekette 10 yaşına dek, yaz-kış çıplak ayak gezen köy çocuklarından bihaberler. Çanakkale’yi gezerken çarık giydirmek lazım hepsine… Bununla savaştığını, ölüme gittiğini hayal et demek lazım. Ki çarık bile lüks o koşullarda…O yılların gençliği bu sefaleti çekti, sen bugün rahat edesin diye…Sakın unutma diyebilmek lazım.

Sen şimdi elindeki cep telefonunun tuşuna dokunarak güya tetiğe basıyorsun, oyun niyetine ya… İşte, yaşıtların, kurşunları bitince, süngüyle düşman üstüne yürüdüler demek lazım. Sen bugün özgür olasın diye, onlara ölmelerini emreden bir komutan vardı demek lazım.

Sonra o komutanın yerine koymalarını sağlamak lazım kendilerini…

15 yaşındaki, henüz bıyıkları terlememiş çocuk askere, “Sana ölmeyi emrediyorum” demenin ağırlığını yüreklerinde hissetmeleri lazım.

Hayatı teknolojiden, cep telefonunun tuşlarından, saçma sapan tiktok videolarından ibaret zanneden gençliğe, Çanakkale’de savaşan 1915 gençliğini anlatabilmek, kalpten kalbe bir bağ kurabilmek lazım.
Vatan ne demek, bağımsızlık olmasa ne olurdu, Çanakkale nasıl geçilmedi; sadece ders kitabında satır değil, senin bugünkü hayatının temelidir diyebilmek lazım.

Atatürk ve Çanakkale şehitlerimizi sonsuz saygı ve minnetle anıyoruz.

Tepelerinde açan kan kırmızı gelinciklere selam olsun.

Bige Güven Kızılay

18.Mart.2021

Benzer İçerikler

Şoför ve Azrail

Şoför ve Azrail

Adamın biri arabasıyla giderken yolda bir yolcu alır arabaya. Adam arka tarafa biner. Şoför: – Eee hemşerim kimsin nereye gidersin.der. ...

Devamını Oku...

Karton Bardaklardaki Mikroplastik Tehlikesi

Karton Bardaklardaki Mikroplastik Tehlikesi

Günlük hayatta sık sık karton bardak ile çay, kahve içiyor musunuz? Cevabınız evetse bir an önce bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizi öneririm. ...

Devamını Oku...

hobi bahçeleri

Danimarka’nın ‘Bahçe Şehri’ aslında bir Hobi Bahçesi

Bu ‘Garden City’ (Bahçe Şehri) evleri, mimarisi her zamanki gibi bizimkinden çok farklı olan başka bir dünyadan gibi görünsede aslında ...

Devamını Oku...

Yeni Kapı

Yeni Kapı

Sultan IV. Murat, kılık değiştirerek halkın arasında dolaşmaktan çok hoşlanırmış. Koyduğu yasaklara uyulup uyulmadığını da yerinde denetlermiş tebdil-i kıyafet gezerken. ...

Devamını Oku...

Yorum yapın