GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GEÇMİŞ DÜNYANIN EN CİMRİ KADINI

Dedesi ve babasıda devrin en zengini ama çok cimriydi. Evi ilkel şekilde ısıtır ve evde en ucuz malzemeden yemek pişerdi.

Green para işleriyle ilgilenmeye henüz 6 yaşındayken başlamıştı.
Ekonomi haberlerini takip eden Hetty Green, 8 yaşına gelince ilk banka hesabını açtırmıştır.

Matematik konusunda da inanılmaz bir yeteneğe sahip olan Green, iş dünyasının en zenginlerinden biri olan Robinson Green’in kızı olarak da bilinir.

Babası yatılı okula verince, orada pişen yemekleri görünce hayret eder. Evlerinde pişen yemeklerden başka yemek görmemiştir çünkü. Hayatımın en güzel yıllarıydı der bu yıllar için.

Babası genç yaşta ölünce, 21 yaşındaki Green’e 7,5 milyon dolar miras kalır, bu serveti artırmak Green için bir hastalığa dönüşür.

Hisse alım-satım işlerine girmiştir. Hatta o dönem ABD ekonomisi kötü olmasına rağmen, Wall Street’te ucuza hisse alıp pahalıya satarak servetini katlamıştır.

Bu yıllarda lakabı Wall Street Cadısı. Ülke ekonomisinin kırılgan bir yapıya dönüşmesini büyük bir fırsata çevirip, servetini 100’e katlayan Green ünlü milyarder Ned Green ile de evlenerek inanılması güç bir imparatorluğun sahibi olur. Kocasının işleri bozulur iflas eder. Green kocasına yardım etmek şöyle dursun onu evden kovar ve boşar. Servetini katlamaya devam eder ve yeni tasarruflar konusunda çığır açar.
Evin de asla kalorifer ve soba kullanmaz, sabahları en ucuz kurabiyeler dışında bir şey yemez. Bunları da bakkaldan kırık ve ezik olanları ayırıp, bunları kimse almaz elinde kalır diyerek ucuza alır. Evde asla fırın kullanmaz ve kimseye kullandırmaz. Dedesi ve babası gibi evi eski ucuz yöntemle ısıtır, en ucuz malzemeden yemek pişer.

Finans haberlerini okumak için aldığı gazeteyi oğluna vererek dışarda sattırır.
Siyah elbisesi dışında başka elbise giymez, elbisenin sadece yere değen etek uçlarını yıkar, sudan ve sabundan tasarruf eder.

Bu cimriliği yüzünden Oğlu Ned bir gün annesinin gazetesini satarken ayağını kırmıştır.
Ancak annesi doktorlara para vermek istememiş, onu kimsesizler hastanesine götürmüş ancak geç tedavi edilmesi yüzünden kangren olmuş, Ned’in bacağı kesilmiştir.

81 yaşındayken süt almak istemiş, marketteki adamla 1 dolarlık süt için tartışmış ve kalp krizi geçirip ölmüştür. Ömrü cimrilikle geçen kadının ölümü de cimrilik yüzünden olmuştur.
Bu zenginliği ve cimriliğiyle ABD’nin ünlü atasözlerinden biri olan “göründüğüm kadar zengin değilim” anlamına gelen “I’m not Hetty if I do look green” cümlesine de konu olmuştur.

4 milyar dolarlık bir servet bırakmış, çocukları zengin olmuştur. Çocukları onun gibi davranmamış, cömert bir hayat yaşamış, pek çok hayır işi yapmışlardır.

hikaye cimri kadin

Benzer İçerikler

Şoför ve Azrail

Şoför ve Azrail

Adamın biri arabasıyla giderken yolda bir yolcu alır arabaya. Adam arka tarafa biner. Şoför: – Eee hemşerim kimsin nereye gidersin.der. ...

Devamını Oku...

Karton Bardaklardaki Mikroplastik Tehlikesi

Karton Bardaklardaki Mikroplastik Tehlikesi

Günlük hayatta sık sık karton bardak ile çay, kahve içiyor musunuz? Cevabınız evetse bir an önce bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizi öneririm. ...

Devamını Oku...

hobi bahçeleri

Danimarka’nın ‘Bahçe Şehri’ aslında bir Hobi Bahçesi

Bu ‘Garden City’ (Bahçe Şehri) evleri, mimarisi her zamanki gibi bizimkinden çok farklı olan başka bir dünyadan gibi görünsede aslında ...

Devamını Oku...

Yeni Kapı

Yeni Kapı

Sultan IV. Murat, kılık değiştirerek halkın arasında dolaşmaktan çok hoşlanırmış. Koyduğu yasaklara uyulup uyulmadığını da yerinde denetlermiş tebdil-i kıyafet gezerken. ...

Devamını Oku...

Yorum yapın