akide şekeri

İlk Kadın Sürücü

Dünyada araba sürerek bir yere giden ilk kişi bir kadındı. 39 yaşında bir kadın kocasının son icadını aldı ve iki çocuğuyla birlikte annesinin evine gitti. Yolculuk onu Mannheim’dan Portsheim’a götürdü, 90 kilometrelik bir mesafeden.

Gideceği yere vardığında kadın kocasına her şeyin yolunda olduğunu söyleyen bir telgraf gönderdi. Sonra eve döndü.

Kocası Karl Benz’di ve iki yıl boyunca icadını test etmeyi bırakmıştı. Eşi Bertha Benz, onu motive etmek istedi. Çalışmasını desteklemek için 1888’de yol haritası veya GPS yokken onun icadını sürmekten korkmadı.

Rehberlik olarak nehirleri ve demiryollarını kullanarak seyahat etti, 12 saat boyunca 2 beygir gücünde bir makine sürdü.

Model 3 Benz Motorwagen’di ve kadının yolculuğu arabanın güvenli ve kullanılabilir olduğunu kanıtlayan radikal bir bildiri olarak hareket etti.

Bu aynı zamanda Karl’a ona ilham vermek ve işine devam etmesi için motive etmek için yönlendirilen bir mesajdı.

Alıntı

kadin surucu

Benz Patent-Motorwagen, 1885 yılında Karl Benz tarafından üretilen ve tarihin ilk otomobili olarak kabul edilen taşıttır.

1886 yılında Carl Benz tarafından yapılan Benz Patent-Motorwagen (“patentli motorlu araba”), insanları taşımak için dünyanın ilk motor tahrikli otomobil üretimidir. 1886 yılında aracın orijinal maliyeti 600 imparatorluk Alman markı yaklaşık 150 ABD doları (2021 yılına göre değeri 4,524 $) idi.

Araç, Karl Benz’in 29 Ocak 1886’da başvurduğu 37435 numaralı Alman patent ile ödüllendirildi. Resmi prosedürlerin ardından, 1886 kasımındaki patentin verildiği başvuru tarihi aynı zamanda bu buluşun patent tarihi de oldu.

Benz’in karısı Bertha Benz geliştirme sürecini finanse etti.

Benz, buluşunu 3 Temmuz 1886’da Ringstrasse’de Mannheim ‘da halka açıkladı.

Karl’ın eşi Bertha, 1888 yazının sonlarında tarihte ticari olarak satılan ilk otomobil haline gelmeden kısa bir süre önce, Ağustos 1888’de Mannheim’dan Pforzheim’a yaptığı bir gezide bunun uygulanabilirliğini ispatladı.

Patent-Motorwagen’in yaratılması nedeniyle Benz, otomobilin babası ve mucidi olarak selamlandı.

1886 ve 1893 yılları arasında yaklaşık 25 Patent-Motorwagen yapıldı.

Araba halen Mercedes-Benz Classic ‘de korunmaktadır.

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Benz_Patent-Motorwagen

1885Benz

Benzer İçerikler

Zafer ÖNEN

Rahmetli Zafer ÖNEN anlatmış! Bir gün Cem Yılmaz ile karşılaştım. O gencecik çocuk bu eski oyuncunun hayatını bir anda değiştirdi. ...

Devamını Oku...

Sefaletin En Büyük Sebebi

hindistan’ın ingilizler tarafından işgal edildiği yıllarda bir ingiliz subayı hiçbir neden olmaksızın halktan bir hintliye sertçe bir tokat atar. hintli ...

Devamını Oku...

10 Komik Gerçek

1- Aynaya bakmadan kulaklarını göremezsin. 2- Saç tellerini sayamazsın. 3- Dilin dışardayken burnundan soluyamazsın. 4- Biraz önce No 3’ü denedin. ...

Devamını Oku...

Mezarcıyım

Diktatör devlet başkanı bir akşam meyhaneden içeri girer.Tezgahtara yaklaşır. Hafif içkili bir sarhoşun yanına çöker. Oradan buradan konuşurlarken sorar : ...

Devamını Oku...

Yorum yapın