İnsan Ne İle Yaşar

Rus yazarı Leo Tolstoy’un masal şeklinde yazılmış ve 1885’te yayınlanmış bir eserinde önemli üç soru konu edilir. Bu, “Üç Soru” isimli masalsı öykü, yazarın “İnsan Ne İle Yaşar” kitabında yer almaktadır. Aşağıda belirttiğim kaynaktan edindiğim bilgileri burada kısaca paylaşmak istiyorum:

Bir zamanlar bir kralın aklına şu düşünce geldi: Üç sorunun cevabını bilsem, başarıdan başarıya koşarım. Kralın cevabını bilmek istediği bu üç soru şunlardı:

1- Bir iş için en iyi zaman nedir?
2- En önemli insanlar kimlerdir?
3- Her zaman yapılacak en iyi şey nedir?

Sarayındaki bilge kişilere soran kral, her birinin bu sorulara farklı cevaplar verdiğini gördü. Yakındaki bir köyde münzevi bir hayat yaşayan bilge kişiye sormaya karar verdi. Ne var ki bu münzevi saray erkânına konuşmaz, sıradan, basit insanlarla konuşurmuş. Bu nedenle kral köylü kılığına girerek ve saraydan çıkmış münzevinin köyüne gitmiş. Kral geldiğinde münzevi çiçek dikmeye hazırlık yapıyor, bahçeyi çapalıyormuş. Kral gelmiş sorularını sormuş, ama münzevi ona cevap vereceği yerde işini yapmaya devam etmiş. Kral bahçeye yardım etmek istemiş, kolları sıvamış bir süre o da bahçeyi kazmaya yardım etmiş. Bir süre çapaladıktan sonra bahçeyi, kral sorularını yeniden sormuş.

Münzevi cevap vermeye vakit bulamadan ormandan karnından yaralanmış bir adam çıkmış, yarası fena halde kanıyormuş. Münzevinin yardımıyla kral bu adama yardım etmiş, yaralarını temizlemiş, sarmış, yatağa yatırmış. Vakit çok geç olduğu için o akşam münzevinin evinde kalmışlar. Ertesi sabah yaralı adam daha iyi imiş, ama kralın kendisine yardım etmesinden kuşku duyuyormuş, içi rahat değilmiş. Nihayet yaralı adam itiraf etmiş: “Sizin kral olduğunuzu biliyorum.

Siz benim büyük biraderimin malını mülkünü elinden aldınız ve onu idam ettirdiniz. Ben sizi öldürmek için geldim. Ormanda sizin muhafızlarınız beni tanıdılar ve yaraladılar. Şimdi burada siz bana iyilik yaptınız, hayatımı kurtardınız. Bu iyiliğinizi unutamam. Bu durumda huzurunuzda size bağlılık sözü veriyorum; sadık bir tebaanız olacağım. İzin verirseniz gideyim.” Bunları söyledikten sonra adam gitmiş.

Adam gittikten sonra kral münzeviye yeniden üç sorusunu sormuş. Münzevi, senin tüm sorularının cevabı sana verildi, sadece farkında değilsin, demiş. Ve açıklamış:

1- En önemli zaman şimdidir. Şu an bir şey yapabileceğimiz, etkileyebileceğimiz yegâne zamandır.
2- En önemli insan, o anda beraber olduğun insandır.
3- Yapılacak en önemli şey beraber olduğun o insana iyilik yapmaktır.
_
Doğan Cüceloğlu

Benzer İçerikler

Yaşlı Warwick Halleder

Yaşlı Warwick Halleder

Yıllar sonra doğduğu çiftliği ziyaret etmek için arabası ile yola çıkan adam bir anda arabasını tarlaların arasında bir yerlerde çamura ...

Devamını Oku...

Yumurta Fıkrası

Yumurta Fıkrası

Günün birinde kümes sahibi vatandaşın biri 5 gündür yumurta alamadığı kümese girer; yüksek sesle bağırır. -Beni dinleyin, 1 gün sonra ...

Devamını Oku...

T.C. Kimlik No Ezberleme Şekline Göre Zeka Türü

T.C. Kimlik No Ezberleme Şekline Göre Zeka Türü

T.C. kimlik numarasını ezberlenme şekli kişilerin zeka türlerini ortaya çıkarıyor işinin hangi tür zeka çeşidine sahip olduğunu gösteriyor. 11 haneden ...

Devamını Oku...

Yönetim ve Bilgelik Dersleri

Yönetim ve Bilgelik Dersleri

Bir gün bir tavşan, ağaç dalında boş boş oturan baykuşa sordu: Tavşan: Senin gibi bütün gün boş boş oturabilir miyim? ...

Devamını Oku...

Yorum yapın