Shavarsh Karapetyan

13 kez Avrupa ve 17 kez Dünya Yüzme Şampiyonu olmuş yüzücü Shavarsh Karapetyan 16 Eylül 1976’da günlük koşusunu yaparken bir troleybüsün baraj duvarını yıkarak göle düştüğünü görüp her defasında bir kişi olmak üzere toplamda 20 kişiyi 10 metre derinlikten kurtarır ve sonra komaya girer. (Troleybüste toplam 92 yolcu bulunmaktaydı)

Bir dalışında yorgunluktan ve bitkinlikten insan zannederek yanlışlıkla bir koltuğu çıkarır ve sonradan yapılan bir röportajında “Çok fazla dalış yapamayacağımı biliyordum, bu sebeple hata yapmamam gerektiğini de, aşağısı çok karanlıktı ve ben hiçbir şey göremiyordum. O sırada bir yolcu yerine bir koltuk çıkarmışım. Koltuk yerine birini daha kurtarabilirdim. Hala o koltuk rüyalarıma giriyor” diyecektir.

Bu kahramanlığı onun 2. dereceden zatürreye yakalanmasına neden olur, aynı zamanda cam kesikleri nedeniyle kanına bulaşan şehrin kanalizasyon atıkları kendisini komaya sokar.

Doktorlar umudu keser ancak 46 günlük koma sonrasında kendine gelir. Ancak artık ciğerleri eskisi gibi değildir ve yüzme sporunu bırakmak zorunda kalır. Bu kahramanlık kapalı Sovyet sistemi nedeni ile iki yıl boyunca gizli tutulur. Hayatta kalanlar kendilerini kimin kurtardığını uzun süre bilemez. Ardından kendisi için bir rapor hazırlanırken bu olay ortaya çıkar.

“For The Rescue of The Drowning” madalyası verilir ve Unesco’nun “Fair Play” ödülünü alır. İsmi keşfedilen bir gezegene verilir.

Şubat 1985’te bir yangında, yanan binaya dalan Shavarsh birçok insanın hayatını kurtarmış fakat ciddi yanıkları sebebiyle uzun süre hastanede kalmak zorunda kalmıştır. Bugün 65 yaşındadır ve 1993’ten beri Moskova’da ayakkabı üretimi yapmaktadır.

traleybus

Benzer İçerikler

Huzurevine Bırakılan Yaşlı Bir Kadının Yazdığı Hüzün Dolu Mektup

Huzurevine Bırakılan Yaşlı Bir Kadının Yazdığı Hüzün Dolu Mektup

Bu mektup şimdiki hayatımızın gerçeklerini anlatıyor!!! 82 yaşındayım, 4 çocuk, 11 torun, 2 de büyük torun sahibiyim. Şimdi ise 12 ...

Devamını Oku...

Çocukların Gülüşleri

Çocukların Gülüşleri

Alışveriş merkezinin birinde kasada sıra beklerken iki sıra önümdeki çocuğun parasının aldığı şeye yetmediğini duydum. Kasadaki kız “içlerinden birini seçmek ...

Devamını Oku...

İnsanlık

İnsanlık

İnsanlığın meslekle alakası yok… Adana Yüreğir de Sağlık ocağının hemen karşısında üç ayrı eczaneyiz. 10 yaşlarında bir kız çocuğu var. ...

Devamını Oku...

Canlılar Kaça Ayrılır?

Canlılar Kaça Ayrılır?

“Öğretmen öğrencisine soruyor: – “Çocuğum canlılar kaça ayrılır? – “Dörde ayrılır öğretmenim.” Bana yanlış gibi geldi ama say bakalım diyor ...

Devamını Oku...

Yorum yapın