akide şekeri

Shavarsh Karapetyan

13 kez Avrupa ve 17 kez Dünya Yüzme Şampiyonu olmuş yüzücü Shavarsh Karapetyan 16 Eylül 1976’da günlük koşusunu yaparken bir troleybüsün baraj duvarını yıkarak göle düştüğünü görüp her defasında bir kişi olmak üzere toplamda 20 kişiyi 10 metre derinlikten kurtarır ve sonra komaya girer. (Troleybüste toplam 92 yolcu bulunmaktaydı)

Bir dalışında yorgunluktan ve bitkinlikten insan zannederek yanlışlıkla bir koltuğu çıkarır ve sonradan yapılan bir röportajında “Çok fazla dalış yapamayacağımı biliyordum, bu sebeple hata yapmamam gerektiğini de, aşağısı çok karanlıktı ve ben hiçbir şey göremiyordum. O sırada bir yolcu yerine bir koltuk çıkarmışım. Koltuk yerine birini daha kurtarabilirdim. Hala o koltuk rüyalarıma giriyor” diyecektir.

Bu kahramanlığı onun 2. dereceden zatürreye yakalanmasına neden olur, aynı zamanda cam kesikleri nedeniyle kanına bulaşan şehrin kanalizasyon atıkları kendisini komaya sokar.

Doktorlar umudu keser ancak 46 günlük koma sonrasında kendine gelir. Ancak artık ciğerleri eskisi gibi değildir ve yüzme sporunu bırakmak zorunda kalır. Bu kahramanlık kapalı Sovyet sistemi nedeni ile iki yıl boyunca gizli tutulur. Hayatta kalanlar kendilerini kimin kurtardığını uzun süre bilemez. Ardından kendisi için bir rapor hazırlanırken bu olay ortaya çıkar.

“For The Rescue of The Drowning” madalyası verilir ve Unesco’nun “Fair Play” ödülünü alır. İsmi keşfedilen bir gezegene verilir.

Şubat 1985’te bir yangında, yanan binaya dalan Shavarsh birçok insanın hayatını kurtarmış fakat ciddi yanıkları sebebiyle uzun süre hastanede kalmak zorunda kalmıştır. Bugün 65 yaşındadır ve 1993’ten beri Moskova’da ayakkabı üretimi yapmaktadır.

traleybus

Benzer İçerikler

Ey İnsan!

Ey İnsan!

Hindular 3700 yıldır Kalki’yi bekliyor. Budistler 2600 yıldır Maitreya’yı bekliyor. Yahudiler 2500 yıldır Mesih’i bekliyor. Hristiyanlar 2000 yıldır İsa’yı bekliyor. ...

Devamını Oku...

Alkol illeti

Alkol illeti yüzünden ya babasından ya annesinden şiddet görmüş, ilgi ve sevgiden yoksun yetişmiş çok öğrencim oldu. Hala da var. ...

Devamını Oku...

Hem Fukara, Hem Dertsiz

Hem Fukara, Hem Dertsiz

Padişahın biri keyifsiz düşmüş de, Hem gamsız, hem fukara birinin gömleğini giyerse şifa bu­lur, demişler. Aramışlar taramışlar, hem fukara , ...

Devamını Oku...

Bir Ödek, Bir Yedek

Bir Ödek, Bir Yedek

Bir gün annem, “Seni evlendireceğiz”, dedi. “Kiminle?” diye sordum. “Teyzenin kızı ile”, dedi. Yıl 1925’in sonları, ben 24 yaşıma gelmiştim. ...

Devamını Oku...

Yorum yapın