Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahinin faydaları nelerdir? 1 kaşık tahin hayatınızda çok şey değiştirebilir! Tahinin içerisinde kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, bakır, çinko ve E vitamini bulunur. 1 yemek kaşığı tüketilen tahin ile birlikte vücudumuza en önemli minerallerden olan bakırı alırız.

Bakır ağrıları hafifletmede ve şişkinliği azaltmada oldukça önemlidir. Düzenli olarak tahin tüketmek beyin sağlığına olumlu etki eder.

Kanser, diyabet gibi birçok hastalığa şifa olan tahin son yılların harika besini olarak biliniyor.

Tahin, vücuttaki zehri atmıyor aynı zamanda protein ihtiyacını da karşılıyor. Hücre yapısının bozulmasını engellediği için yaşlanmayı da adeta durduran tahini sık sık tüketmek gerekiyor.

Mevsimsel hastalıklara karşı vücuda güç veren tahin, pekmez ile karıştırılıp yenildiğinde kan yapımına büyük oranda katkı sağlar.

Tahin pekmez karışımı bağışıklık sistemini güçlendirir

Pek çoğumuza tek başına tadı güzel gelmese de, pekmezle karıştırılarak tüketildiğinde hem daha lezzetli hem de daha faydalı bir hal alır. Pekmez tahin karışımı kişiye sadece enerji vermekle kalmaz, önemli derecede kan yapar, soğuk kış günlerinde üşümeyi önler, bedeni sıcak tutar. Mümkünse her gün kahvaltımızda kendimiz için ve çocuklarımız için tahin pekmez karışımını eksik etmeyelim.

Her sabah 3-4 yemek kaşığı kadar yiyeceğiniz tahinle vücudunuza ihtiyaç duyduğu birçok mineral ve vitamini kazandırabiliyor, bu sayede kendinizi gün içinde çok daha zinde hissetmeye başlayabiliyorsunuz

Tahin Besin Değerleri

1 tatlı kaşığı ( 5 gr) tahin 29 kaloridir. Tahinin 100 gramı 21.19 gram karbonhidrat, 17.81 gram protein, 48 gram yağ, 5 gram lif içermektedir.

Hangi tahin alınmalı?

Kaliteli tahinin en önemli özelliği susamın yüzde yüz organik olmasıdır. Tamamen içeresinde başka ham madde ya da yoğunlaştırıcı kıvam arttırıcı bulunmaması gerekiyor.

~Prof.Dr.Erkan Topuz~

Alıntı

tahin

Benzer İçerikler

Huzurevine Bırakılan Yaşlı Bir Kadının Yazdığı Hüzün Dolu Mektup

Huzurevine Bırakılan Yaşlı Bir Kadının Yazdığı Hüzün Dolu Mektup

Bu mektup şimdiki hayatımızın gerçeklerini anlatıyor!!! 82 yaşındayım, 4 çocuk, 11 torun, 2 de büyük torun sahibiyim. Şimdi ise 12 ...

Devamını Oku...

Çocukların Gülüşleri

Çocukların Gülüşleri

Alışveriş merkezinin birinde kasada sıra beklerken iki sıra önümdeki çocuğun parasının aldığı şeye yetmediğini duydum. Kasadaki kız “içlerinden birini seçmek ...

Devamını Oku...

İnsanlık

İnsanlık

İnsanlığın meslekle alakası yok… Adana Yüreğir de Sağlık ocağının hemen karşısında üç ayrı eczaneyiz. 10 yaşlarında bir kız çocuğu var. ...

Devamını Oku...

Canlılar Kaça Ayrılır?

Canlılar Kaça Ayrılır?

“Öğretmen öğrencisine soruyor: – “Çocuğum canlılar kaça ayrılır? – “Dörde ayrılır öğretmenim.” Bana yanlış gibi geldi ama say bakalım diyor ...

Devamını Oku...

“Tahinin Faydaları Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. Tahinnin ( Ben pekmezli ya da Ballı ) olarak tüketiyorum. Hatta 4 -5 çorba kaşığı tahinin içine tane de ceviz koydum mu karnımı o kadar çok uzun süre tok tutuyor ki zamanla midenin küçülmesini bağırsakları da daha rahatlamasını sağlıyor bu sayede bir süre sonra Kilo bile vermeme faydası oluyor.

    Cevapla

Yorum yapın