akide şekeri

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahinin faydaları nelerdir? 1 kaşık tahin hayatınızda çok şey değiştirebilir! Tahinin içerisinde kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, bakır, çinko ve E vitamini bulunur. 1 yemek kaşığı tüketilen tahin ile birlikte vücudumuza en önemli minerallerden olan bakırı alırız.

Bakır ağrıları hafifletmede ve şişkinliği azaltmada oldukça önemlidir. Düzenli olarak tahin tüketmek beyin sağlığına olumlu etki eder.

Kanser, diyabet gibi birçok hastalığa şifa olan tahin son yılların harika besini olarak biliniyor.

Tahin, vücuttaki zehri atmıyor aynı zamanda protein ihtiyacını da karşılıyor. Hücre yapısının bozulmasını engellediği için yaşlanmayı da adeta durduran tahini sık sık tüketmek gerekiyor.

Mevsimsel hastalıklara karşı vücuda güç veren tahin, pekmez ile karıştırılıp yenildiğinde kan yapımına büyük oranda katkı sağlar.

Tahin pekmez karışımı bağışıklık sistemini güçlendirir

Pek çoğumuza tek başına tadı güzel gelmese de, pekmezle karıştırılarak tüketildiğinde hem daha lezzetli hem de daha faydalı bir hal alır. Pekmez tahin karışımı kişiye sadece enerji vermekle kalmaz, önemli derecede kan yapar, soğuk kış günlerinde üşümeyi önler, bedeni sıcak tutar. Mümkünse her gün kahvaltımızda kendimiz için ve çocuklarımız için tahin pekmez karışımını eksik etmeyelim.

Her sabah 3-4 yemek kaşığı kadar yiyeceğiniz tahinle vücudunuza ihtiyaç duyduğu birçok mineral ve vitamini kazandırabiliyor, bu sayede kendinizi gün içinde çok daha zinde hissetmeye başlayabiliyorsunuz

Tahin Besin Değerleri

1 tatlı kaşığı ( 5 gr) tahin 29 kaloridir. Tahinin 100 gramı 21.19 gram karbonhidrat, 17.81 gram protein, 48 gram yağ, 5 gram lif içermektedir.

Hangi tahin alınmalı?

Kaliteli tahinin en önemli özelliği susamın yüzde yüz organik olmasıdır. Tamamen içeresinde başka ham madde ya da yoğunlaştırıcı kıvam arttırıcı bulunmaması gerekiyor.

~Prof.Dr.Erkan Topuz~

Alıntı

tahin

Benzer İçerikler

Ey İnsan!

Ey İnsan!

Hindular 3700 yıldır Kalki’yi bekliyor. Budistler 2600 yıldır Maitreya’yı bekliyor. Yahudiler 2500 yıldır Mesih’i bekliyor. Hristiyanlar 2000 yıldır İsa’yı bekliyor. ...

Devamını Oku...

Alkol illeti

Alkol illeti yüzünden ya babasından ya annesinden şiddet görmüş, ilgi ve sevgiden yoksun yetişmiş çok öğrencim oldu. Hala da var. ...

Devamını Oku...

Hem Fukara, Hem Dertsiz

Hem Fukara, Hem Dertsiz

Padişahın biri keyifsiz düşmüş de, Hem gamsız, hem fukara birinin gömleğini giyerse şifa bu­lur, demişler. Aramışlar taramışlar, hem fukara , ...

Devamını Oku...

Bir Ödek, Bir Yedek

Bir Ödek, Bir Yedek

Bir gün annem, “Seni evlendireceğiz”, dedi. “Kiminle?” diye sordum. “Teyzenin kızı ile”, dedi. Yıl 1925’in sonları, ben 24 yaşıma gelmiştim. ...

Devamını Oku...

“Tahinin Faydaları Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. Tahinnin ( Ben pekmezli ya da Ballı ) olarak tüketiyorum. Hatta 4 -5 çorba kaşığı tahinin içine tane de ceviz koydum mu karnımı o kadar çok uzun süre tok tutuyor ki zamanla midenin küçülmesini bağırsakları da daha rahatlamasını sağlıyor bu sayede bir süre sonra Kilo bile vermeme faydası oluyor.

    Yanıtla

Yorum yapın