akide şekeri

Tasarruflu Ampul Kırıldığında Ne Yapmanız Gerekiyor?

Eşim yanlışlıkla enerji tasarruflu 8 ampulün bulunduğu kutuyu yere düşürünce tüm cam parçaları tuzla buz olup çevreye saçıldı.

Ben ise bütün düşüncesizliğimle alelacele büyük parçaları çıplak elle toplayarak çöpe attım ve hemen ardından elektrik süpürgesiyle küçük parçaları temizledim.

Sorun çözülmüştü. Ya da ben öyle sandım. Bilim insanı falan fark etmiyor, bazen boş bulunup olmadık yanlışlar yapabiliyor insan.

Aradan birkaç saat geçtikten sonra nefes alma zorluğu başladı. Anaflaktik şok belirtileri yaşıyordum. Geç de olsa anlamıştım ki ampulde bulunan gaz halindeki cıva, solunum sistemimi felç etmek üzereydi.

Süratle en yakın hastanenin acil servisine attık kendimizi. Giriş işlemlerinin ardından acil doktoru belirdi.

Eller cepte beni tepeden tırnağa süzdükten sonra, neler olduğunu anlatmama müsaade etmeden “Eşinizle kavga mı ettiniz?” diye sordu.

Yükselen tansiyon, solunum bozukluğu, eşimdeki korkudan kaynaklanan gerginlik sayın doktorumuzda çok anlamlı bir teşhise ve tedavi kararına sebep olmuştu:

Anksiyete atağı geçiriyor, sakinleştirici verin! Ben iyice yavaşlayan solunumumla kendimi kaybetmeden eşimin bağırdığını duydum: “Zehirlendi, nefes alamıyor, dudakları ve tırnakları morardı; ölüyor, ne anksiyetesi? Ne biçim hekimsiniz?” Gerisini hatırlamıyorum.

Gözümü açtığımda etrafımda 5 hekim, 4 hemşire, yüzümde de oksijen maskesi vardı. Nihayet doğrular anlaşılmış, teşhis konulmuştu: Kırılan ampullerdeki zehirli gazı soluyarak zehirlenmiştim.
En yaşlı olan hekim, elimi tutarak konuşmaya başladı: “Bakın çok ciddi bir sağlık problemiyle karşı karşıyasınız.

Enerji tasarruflu ampuller aslında çok ciddi sağlık sorunu oluşturan baş belalarıdırlar…

1. Kırıldığında elinizle dokunmayın.

2. Derhal pencereleri açarak havalandırın.

3. Havalandırmanın ardından elektrik süpürgesi asla kullanmayın. Cam kırıklarını fırça ve faraşla temizleyin!!!

Hayat kurtaran bu önemli bilgiyi tüm sevdiklerinize paylaşın.

(Yukarıdaki paylaşım bir öğretim görevlisinin yaşadıklarını paylaşmasıdır.)

2008 yılında bir sağlık dergisinde (Environmental Health Perspectives) yayımlanan makaleye göre evlerde kullanılan tasarruflu ampullerde 3 ila 5 miligram arasında cıva bulunuyor. Bu sayı, 500 miligram cıva içeren eski tip termometrelerle kıyaslandığında oldukça düşük kalıyor. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) aktardığına göre açılmamış ampullerde veya kullanımdaki ampullerde cıva tehlikesi bulunmuyor, ancak tasarruflu ampuller kırıldığında solunması tehlikeli olabilecek cıva buharı ortaya çıkıyor.

Peki evinizdeki tasarruflu ampul kırıldığında ne yapmanız gerekiyor?

Önce odayı havalandırın, odadaki insanları ve hayvanları odadan çıkardıktan sonra içeriye kimsenin girmesine izin vermeyin (15 dakika boyunca)

Elektrik süpürgesini asla kullanmayın

Parçaları sert kağıt ya da kartonla, elinize değmeyecek şekilde toplayın

Küçük parçaları ve tozları toplamak için muhakkak bir bant toplayın

Temizlediğiniz parçaları evinizden ya da bulunduğunuz yerden dışarı çıkarın

Tüm bu işlemlerden sonra ellerinizi yıkayın.

Nükleer tıp alanında uzman Mari Benli’nin de bu konuda önemli açıklamaları vardı.

Bu konu hakkında daha önce bilginiz var mıydı dostlarım?

Açıkçası benim yoktu fakat araştırdıktan sonra birden fazla tasarruflu ampülün verebileceği tehlikeyi daha iyi anladım…

Alıntı

Haber doğrudur. Aşağıdaki url den kontrol edebilirsiniz.

https://teyit.org/kirilan-tasarruflu-ampullerin-civa-zehirlenmesine-sebep-olabildigi-iddiasi

tasarruflu ampul

Benzer İçerikler

Mezarcıyım

Diktatör devlet başkanı bir akşam meyhaneden içeri girer.Tezgahtara yaklaşır. Hafif içkili bir sarhoşun yanına çöker. Oradan buradan konuşurlarken sorar : ...

Devamını Oku...

Yumurtanın Tazesi

Tanıdıklardan biri, yazdığı romanın müsveddelerini Neyzen Tevfik’e göstererek fikrini sorar: Neyzen beğenmediğini ifade edince, adam: -İyi ama, der. Siz hiç ...

Devamını Oku...

Sen benim kim olduğumu biliyor musun?

Üniversitenin büyük amfisinde 800 kişinin katıldığı bir sınav… Süre iki saat… Profesör son derece sert ve sürenin esnetilmesine imkân yok. ...

Devamını Oku...

Tabii ki Fenerbahçeli

Bir ana okul da öğretmen kendisinin Fenerbahçeli olduğunu övünerek açıklamış ve büyük bir heyecanla çoğunluğu 4 yaşındaki çocuklara, aralarındaki Fenerbahçe ...

Devamını Oku...

Yorum yapın