Uçak

Fransızlar yeni buluşları olan uçağı tanıtmak için tüm uluslardan katılımcıları davet ederler. Herkes böyle bir icatın gerçekleşmiş olması nedeniyle şaşkın ve meraklıdır.

Dönemin Osmanlı hükümetine de katılımcı için haber gönderilmiş. hükümet icatlara oldukça meraklı olan Ali Rıza paşayı gönderelim o meraklıdır demişler. Ve derhal saraya çağırmışlar. Kendisine fransızların buluşundan bahsetmişler ve osmanlı yı temsilen gitmesini istemişler. ali rıza paşa bunu biz yapmalıydık demiş içinden hayıflanarak. ..

Yalnız demişler paşa ya davet 2 kişilik yanına 1 kişi daha al onu da sen belirle demişler. Ali Rıza paşa biraz düşünmüş ve bir delikanlı var onu götüreyim demiş. neyse Ali Rıza paşa ve delikanlı paris’in yolunu tutmuşlar. Paris’te otele yerleşmişler. Ve buluşun gösterileceği gün. .. kalabalık meydan ve pist herkes merakla bekliyor.

Derken pilot hazırlıklarını yapıyor. Üstüne mont giyiyor birde gözlük takıyor. Uçak havalanıyor.. . parendeler taklalar manevralar müthiş bir gösteri. Piste iniyor. Alkışlar arasında iniyor uçaktan. Herkes kıskanç ama şaşkın. Bir yetkili bir gönüllü istiyor.

Pilotun arkasında ona eşlik edebilecek cesareti olan. Bizim delikanlı atılıyor. Ben ben. Tamam, deniyor ve delikanlıya gözlük ve mont veriliyor. Delikanlı montu giyiyor gözlüğü takıyor. Kalabalıktan sıyrılmak üzere iken Ali Rıza paşa kolundan tutuyor. boşver sen binme bırak başkası binsin diyor. Neden diye soruyor delikanlı bir şey mi hissettiniz. .. Yok, sen yine de binme evlat diyor. Derken başkası biniyor uçağa. Uçak havalanıyor delikanlı öfkeli paşa ya . Parandeler, Manevralar, Derken uçak alev topuna dönüyor ve piste çakılıyor. 2 ölü.

Delikanlı paşaya bakıyor hayretler içinde. Paşa mağrur ve mutlu bir insanı kurtardığı için. Ama bir başkası ölmüştü. ama kurtardığı bir insan değildi. Bir ulustu. Çünkü delikanlı Mustafa Kemal Atatürk’tü.

Sunak Akın’ın Gösterisinden Alıntıdır.

Kaynaklar

gerçek bir hikaye (Sunay Akın’dan)
https://aysegulongelen.blogspot.com/2010/02/gercek-bir-hikaye-sunay-akndan.html

Kadere İnanmak Lazım-Atatürk’ün Anılarından
https://azeribalasi.com/showthread.php/22870-kadere-inanmak-lazim-ataturkun-anilarindan

Sunay Akın’dan bir anı
https://forum.shiftdelete.net/konular/sunay-akindan-bir-ani.22598/

Atatürk ve müthiş bir hikaye
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=107001

Uçağın İcadı ve Bir Ulusun Geleceği…
https://www.kozanbilgi.net/ucagin-icadi-ve-bir-ulusun-gelecegi.html

Benzer İçerikler

Airfryer Almak Mantıklı mı?

Airfryer Nedir Ve Nasıl Kullanılır? Airfryer Nedir Ve Nasıl Kullanılır? Airfryer, modern dünyada sık sık kullanılan bir kızartma yöntemidir. Bu ...

Devamını Oku...

Gelecekten Umutlu muyuz?

Geleceğimizi şekillendirmek için yeni teknolojilere yöneldik, yaratıcı çözümler arıyoruz ve sürdürülebilir bir dünya için adımlar atıyoruz. Yeni nesillerin bilinçli katılımıyla ...

Devamını Oku...

ANNEM VE BABAM

ANNEM VE BABAM

“Annemle babam çok fena tartışmışlardı. Annem, ‘Yeter, bıktım artık, ayrılacağım’ diye bağırınca, babam ‘Ne halin varsa gör’ deyip kapıya yürüdü. ...

Devamını Oku...

En iyi ben olmalıyım!

En iyi ben olmalıyım!

Öğretmen sınıftaki zeki ama aynı zamanda kıskanç karakterdeki öğrencisine sordu: – “Niçin arkadaşlarını çekemiyor, onların yaptıklarını bozup kavga ediyorsun, bu ...

Devamını Oku...

Yorum yapın