Yeni Kapı

Sultan IV. Murat, kılık değiştirerek halkın arasında dolaşmaktan çok hoşlanırmış. Koyduğu yasaklara uyulup uyulmadığını da yerinde denetlermiş tebdil-i kıyafet gezerken.

Bir gün yine kılık değiştirerek Üsküdar’dan bir kayığa binmiş. Kayıkta bulunan bir yolcu ile derin bir sohbete dalmış IV. Murat, karşı yakaya geçerken.Padişah yolcuya kim olduğunu, ne iş yaptığını sormuş. Bana Üsküdarlı Remmal Ahmet Ağa derler diye yanıtlamış yolcu. Remil atar, gaipten haber veririm.

Padişah, meraklanmış ve bir soru daha sormuş. Madem böyle bir hünerin var, remil atarak padişahın şu an nerde olduğunu söyleyebilir misin? deyince, Ahmet Ağa, Elbette söylerim diyerek remilini atmış ve, “Benim hesabıma göre padişah şu anda derya üzere olmalı, bir daha bakayım da yerini tam söyleyeyim.

Attığı remile gözlerini diken Ahmet Ağa, bir süre şaşkın şaşkın bakınıp, Tuhaf şey! Padişah bu kayığın içinde görünüyor. Padişah ben olmadığıma göre o sizsiniz! demiş ve Sultan IV. Murat’ın ayaklarına kapanmış.Padişah, Gerçekten hüner sahibiymişsin demiş, ama bir soru daha yöneltmiş korkudan beti benzi atan Ahmet Ağa’ya. Ama daha işin bitmedi. Şimdi bir remil daha at bakalım. Karaya çıkınca benim hangi kapıdan geçerek İstanbul’a gireceğimi söyle. Bunu yaparsan ödülün büyük olur. Ama yapamadın mı gerisini sen düşün artık!

Ahmet Ağa üçüncü kez remilini atmış, ama bu kez hiçbir şey söylememiş. Remilde gördüklerini bir kâğıda yazarak, katladığı kâğıdı padişaha uzatmış. Hangi kapıdan gireceğiniz bu kâğıtta yazılı hünkârım! Ama sizden dileğim, kapıdan geçip kente girdikten sonra buna bakmanızdır.

Padişah kâğıdı alıp cebine koymuş. Kayık karşı kıyıya varınca karaya çıkmış ve yakındaki surlarda nöbet tutmakta olan muhafızlara, surlarda hemen bir kapı açmalarını buyurmuş. Muhafızlar, ellerinde kazma kürek hemen işe koyulmuşlar ve kısa sürede surların o bölümünde yeni bir kapı açmışlar. Padişah bu yeni açtırdığı kapıdan İstanbul’a girer girmez cebindeki katlanmış kâğıdı çıkarıp okumuş ve hayretler içinde kalmış.

Yeni kapınız hayırlı uğurlu olsun padişahım!

IV. Murat’ın açtırdığı kapıya, bu nedenle Yenikapı adı verilmiş.

Not : Remil falcıların baktığı kum falı demektir. İslamiyetin yayılması ile yasaklanmış olsada osmanlıda devam etmiştir. Remmal olarakta bilinir.

Benzer İçerikler

Mary Ann Webster

Mary Ann Webster

Dünyadaki tüm anneler, çocuklarının mutluluğu için elinden ne geliyorsa yapmaya hazırdır. Mary Ann Webster isimli bu cesur kadın da, eşini ...

Devamını Oku...

Ahhh ANNE…!!!!

Ahhh ANNE…!!!!

Ahhh ANNE…!!! Geri gelsin beş kardeş oturduğumuz sofralar.. Aynı tabak çanaktan yemelerimiz.. Geri gelsin sen evde yokken evi temizleyip seni ...

Devamını Oku...

Hatca Nine

Hatca Nine

12 Eylül öncesi, askeriye tarafından aranan çocuklara yardım ve yatakçılıktan, Hatice Nine’yi gözaltına alıp hakimin karşısına çıkarmışlar…! Hakim Hatca Nine’ye: ...

Devamını Oku...

Geri Dönenler

Sevgisiz büyüdüm. Fazlasıyla da kuralcı bir ailede yetiştim. Çok çektim bu hayatta.Kendime ait seçimlerim hiç olmadı. Yollarımı hep başkaları çizdi. ...

Devamını Oku...

Yorum yapın