hacı şerif

Netflix İle Eğlenirken Yabancı Dil Öğrenmek

Merhaba uzay kapsüllerinde değerli patiklerini sandalyelerinin üzerinde dinlendiren pek sevgili insanlar. Merhaba uzay mekiklerinde oradan oraya mal taşıyan değerli kargocular. Merhaba Andromeda Galaksisinin çeşit çeşit yaratıkları.

Bu yazımızda sizlere film ve dizi izleyerek nasıl yabancı dil öğrenebileceğinizi ve yabancı dil öğrenirken nasıl eğlenebileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Bunun için oldukça geniş bir arşive sahip olan Netflix‘i kullanacağız. Bir de uygulamamız var tabii. O da çift altyazı görmenize ve dilerseniz sevdiğiniz cümleleri kaydetmenize yarıyor. Daha bir sürü güzel özelliği de var ama onlara birazdan değineceğiz.

tv seyreden sarisin kadin 1

Hadi hadi sadede gel! Nasıl Olacak bu iş?

Peki, peki… Söylüyoruz. İlk yapmanız gereken şey bir Netflix hesabına sahip olmak. Eğer yoksa yenisini açmalısınız. İkinci olarak da bu linkteki Chrome eklentisini indiriyorsunuz. Uygulamamızın adı Language Learning With Netflix.

Daha sonra Netflix hesabımıza giriyoruz ve izlemek istediğimiz bir dizi, film ya da belgesele tıklıyoruz. Uygulama otomatik olarak ana dilimizi soruyor. Daha sonra, eğer açıksa Netflix’in testlerini kapatmanızı istiyor çünkü uygulamanın çalışmasını engelleyebiliyormuş. Biz kapatmadık. Bir eksiğini de görmedik doğrusu ama emin de olamayız.

Tebrikler, ilk aşamayı geçtiniz!

Şimdi size karşınıza gelen pencereyi tanıtalım. Öncelikle belirtmeliyiz ki hiçbir ayar yapmanıza gerek yok. Program zaten İngilizce ve Türkçe’yi seçiyor ama olur da başka diller üzerinde çalışmak istersiniz diye size ayarlar kısmını gösterelim istedik.

Netflix‘in video ekranında, yani videonun dilini vesaire ayarladığımız yerde, LLN logosunun yanındaki çarka tıklayarak bu ayarlar penceresine ulaşabilirsiniz. Burada dilerseniz başka bir dil seçebilir veyahut kelime dağarcığınızı ayarlayabilirsiniz. Kelime, yani dil bilginizi ne kadar düşük seçerseniz uygulama o kadar fazla kelimeyi vurgular ve çevirisini size gösterir.

Alt tarafta ise izlediğiniz yapımın kendi altyazısını ve Türkçe çevirisini göreceksiniz. Yabancı dildeki altyazının içerisinde bulunan kelimelere teker teker tıklayarak onların sözlük anlamlarına bakabilir ve okunuşlarını duyabilirsiniz. Bunun yanı sıra hemen yan taraflarında çıkan sarı yıldıza tıklayarak onları kaydedebilirsiniz. Bu sayede hoşlandığınız cümleleri daha sonra görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Korkmayın kaydettiğiniz bu cümleler bilgisayarınıza değil, hesabınıza depolanacak. Bu yüzden de Google Hesabınızı bağlamanız gerekiyor. Hesabınızı bağladığınızda size 1 hafta bedava premium da veriyor. Böylelikle cümlelerin içerisindeki kelimeleri renklendirebiliyorsunuz ve bazı farklı özellikler de açılıyor. Daha sonra parayla üye olup olmamak size kalmış.

Ekranın sağ kısmından dizinin altyazılarını seçtiğiniz dilde inceleyebilir, üzerlerine tıklayarak o sahneye gidebilirsiniz. Sözcükler kısmından ise uygulamanın çıkardığı sözcüklere bakabilir, bilmediklerinizin üzerine tıklayarak sözlük anlamına bakabilirsiniz. Onun da hemen sağında kaydettiğiniz cümleleri görebilirsiniz. En sağ köşedeki yazıcı işaretine tıklayarak dizinin tüm altyazılarını ve Türkçe çevirilerini bir sayfada görebilir, dilerseniz yazdırıp kullanabilirsiniz.

Umarız bu tür uygulamalar giderek çoğalır ve insanlar onları daha fazla kullanırlar. Tabii Netflix’in de biraz ucuzlamasını istiyoruz o ayrı konu. Uygulamanın dil öğrenme yolculuğunuzda size büyük faydası olacağını düşünüyoruz. Bu sayede artık sıkılmadan yeni bir dil öğrenebileceksiniz.

Peki sizler bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce işinize yarar mı? Fikirlerinizi ve tecrübelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Babam “Bunları Alıştırma” Demişti

Babam “Bunları Alıştırma” Demişti

Ne zaman havalar soğusa rahmetli babamla yaşadığım o hatıram akla geliyor… Şimdi o insanlar da gitti o komşuluklar da kalmadı… ...

Devamını Oku...

Eskiden

Eskiden

Televizyon karıncalı, insan netti Dertlinin derdi, dertsize dertti Evcilik oyunu,oyundan ibaretti Eskiden hayat daha güzeldi….. Herkesin evi, herkesin eviydi Veresiye ...

Devamını Oku...

Kazancınıza Göre

Kazancınıza Göre

Eskiden kocam vardı, eşyam yoktu. Şimdi eşyam var; ama eski kocam yok!.. Evlenmeye karar verdik. Anlaştık. Eşya, düğün masrafı, düğün ...

Devamını Oku...

Derler Bizde!!!

Derler Bizde!!!

Davete “OKUNTU” yengeye“ GUMA”, İnceden açılmış ekmeğe “YUKA”, Saciçinde “KÖMBE”, üstde “BAZLAMA”, Savrulan buğdaya “CEÇ” deller bizde.!!! Babaanneye “EBE”, halaya ...

Devamını Oku...

Yorum yapın