Tophaneli İsmail Hakkı Bey ve Nusret Mayın Gemisi

ÇANAKKALE SAVAŞI, HER YÖNÜYLE BÜYÜK BİR DESTAN. BİLİNEN BÜYÜK KAHRAMANLARIN YANI SIRA ADI, SANI DUYULMAMIŞ VATAN KAHRAMANLARININ DA EBEDİ İSTİRAHATGÂHI BU TOPRAKLAR.

Bu muazzam savaşın kendisi küçük ama zafere katkısı büyük bir kahramanı da Nusret (Nusrat) Mayın Gemisi. Nusret, karanlık bir gece tüm ışıklarını kapatıp düşman gemilerinin manevra hattına elinde son kalan 26 mayını döşemek için yola çıktı.  

Tarihin En Kuvvetli Donanması

Savaşın gerçekleştiği Çanakkale Boğazı, düşman donanmasının devriye gemileriyle doluydu. Nusret’in belirlenen hatta mayınları bırakıp, sağ salim üssüne dönmesi çok zordu. Yapılan plan doğrultusunda Nusret, mayınları kıyıya paralel olarak döşeyip düşman devriye gemilerine görülmeden Çanakkale istikametine dönmeyi başardı.

Tophaneli İsmail Hakkı Bey

Nusret Mayın Gemisi’nin komutanı Tophaneli İsmail Hakkı Bey’di. Kalbinden rahatsızdı ama görevi bir an bile düşünmeden kabul etmişti. Nusret görevini başarıyla tamamlayıp geri döndüğünde Osmanlı Mayın Grup Komutanı Hafız Nazmi Bey İsmail Hakkı Bey’i tebrik etmek istemişti. Fakat zaten rahatsız olan İsmail Hakkı Bey’in kalbi daha fazla heyecanı kaldıramamıştı… İsmail Hakkı Bey de şehitler kervanına katılmış ve Nusret’in tek şehidi olarak tarihin şeref levhasına adını yazdırmıştı.

Büyük Başarı

Nusret’in komutanı Osmanlı harp karargâhının yaptığı bu planın gerçekten de çok başarılı ve isabetli olduğu on gün sonra müttefik donanmasının saldırısında anlaşıldı. Keşif gemilerinin ve uçaklarının bulamadığı mayınlara çarpan Bouve, Irresistible ve Ocean gemileri tamamen battı. Inflexible, Suffen ve Golva gemileri ise ağır hasar alarak savaşamaz hale geldi. Nusret adlı küçük bir mayın gemisi savaşın gidişini değiştirmiş ve zaferin kapısını açmıştı.

ŞİMDİ MÜZE

Nusret Mayın Gemisi şu an Tarsus’ta. Hurdaya ayrıldıktan sonra Tarsus Belediyesi tarafından satın alınan Nusret, gerekli bakımların ardından Tarsus girişine bir anıt ve müze-gemi olarak yerleştirildi ve ücretsiz olarak ziyarete açıldı.

“Çok güzel başlamış olan gün, bu meçhul mayın hattının o olağanüstü ve ortalığı kırıp geçiren başarısı yüzünden, tam bir başarısızlıkla sona erdi. Bu yirmi mayının seferin talihi üzerindeki etkisi ölçülemez.”

İngiliz General C.F. Aspinall-Oglander

Benzer İçerikler

Şoför ve Azrail

Şoför ve Azrail

Adamın biri arabasıyla giderken yolda bir yolcu alır arabaya. Adam arka tarafa biner. Şoför: – Eee hemşerim kimsin nereye gidersin.der. ...

Devamını Oku...

Karton Bardaklardaki Mikroplastik Tehlikesi

Karton Bardaklardaki Mikroplastik Tehlikesi

Günlük hayatta sık sık karton bardak ile çay, kahve içiyor musunuz? Cevabınız evetse bir an önce bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizi öneririm. ...

Devamını Oku...

hobi bahçeleri

Danimarka’nın ‘Bahçe Şehri’ aslında bir Hobi Bahçesi

Bu ‘Garden City’ (Bahçe Şehri) evleri, mimarisi her zamanki gibi bizimkinden çok farklı olan başka bir dünyadan gibi görünsede aslında ...

Devamını Oku...

Yeni Kapı

Yeni Kapı

Sultan IV. Murat, kılık değiştirerek halkın arasında dolaşmaktan çok hoşlanırmış. Koyduğu yasaklara uyulup uyulmadığını da yerinde denetlermiş tebdil-i kıyafet gezerken. ...

Devamını Oku...

Yorum yapın